Maria Cierocka i Ryszard Baloń – zasłużeni dla kultury polskiej

0

Podczas tegorocznego ArtFestiwalu dwoje stargardzian otrzymało odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Wyróżnienie odebrali Maria Cierocka i Ryszard Baloń. Były gratulacje, podziękowania i wzruszenia.

Uroczystość odbyła się w Teatrze Letnim, tuż przed koncertem „Brykanalia”. Odznaczenia wręczał Artur Staszczyk, doradca wicewojewody zachodniopomorskiego.

– Dziś uhonorowani zostali ci, którzy nie tylko sami posiadają ogromny talent, ale też rozbudzają go w innych. Maria Cierocka – świetna aktorka, niesamowity reżyser, człowiek inspirujący wielu ludzi. Ryszard Baloń – zdobywca laurów na całym świecie, rozsławiający nasze miasto. Dziękuję za codzienną pracę i gratuluję sukcesów. Jednocześnie życzę wam i wszystkim mieszkańcom, żeby wasz talent nadal promieniował na cały Stargard – mówił prezydent Rafał Zając.

Maria Cierocka to inicjatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych w naszym mieście. Jest autorką scenariuszy, reżyserką spektakli teatralnych, a także pomysłodawczynią warsztatów aktorskich dla dzieci i młodzieży. Stworzyła m. in. cykliczny spektakl plenerowy „Misterium Męki Pańskiej”. Z jej inicjatywy powstała Stargardzka Jesień Teatralna.

Ryszard Baloń – malarz, grafik, nauczyciel – specjalizuje się w tworzeniu ekslibrisów. Jest m. in. laureatem nagrody głównej w międzynarodowym konkursie Primo Premio EX LIBRIS Grafica Italiana we Włoszech i wielu innych konkursów. Zainicjował działalność Galerii Ex Librisu w Książnicy Stargardzkiej, którą prowadzi do dziś.

W tym roku także uczestniczył w ArtFestiwalu Stargard.

Odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej przyznawana jest na wniosek prezydenta miasta przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Otrzymują ją osoby, które wyróżniają się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

(r) – źródło: UM w Stargardzie

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułWybory do PE. Transport na głosowanie dla osób niepełnosprawnych
Następny artykułAby ulżyć kierowcom, wyrównują drogę wzdłuż działek


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj