Program Społecznik 2019. Ruszyły pierwsze nabory

0

Absolutne minimum formalności, finansowe wsparcie dla grup nieformalnych i NGO, współpraca, otwartość na pomysły – to niezmienne założenia realizowanego od dwóch lat w województwie zachodniopomorskim Programu Społecznik.

Jego wynikiem jest przeprowadzenie w regionie już 1178 cennych społecznie inicjatyw. Tegoroczna odsłona programu to również szansa na realizację kolejnych ciekawych projektów. Co się zmieniło?

– Konsekwentnie dążymy do tego, aby Społecznik miał charakter długofalowy, dlatego od tej edycji będzie to program trzyletni, bez przerwy na przełomie sezonu jesienno-zimowego i zimowo-wiosennego, związanej z koniecznością rozliczenia przyznanych środków w danym roku. Pozwoli to zachować ciągłość programu i zwiększyć liczbę inicjatyw. To odpowiedź na sugestie zgłaszane przez organizacje pozarządowewyjaśnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Mikrodotacje i regionalne inicjatywy obywatelskie

Program Społecznik 2019-2021, podobnie jak rok temu, podzielony został na dwa filary –  mikrodotacje oraz regionalne inicjatywy obywatelskie. Tegoroczne nabory ruszyły 7 maja 2019 r.

Pierwszy filar to szansa na pozyskanie wsparcia w nowej zwiększonej do 4 tys. zł kwocie dofinansowania. Wcześniej można było ubiegać się o wsparcie do 3 tys. zł.  Społecznicy mają czas na złożenie wniosku do 21 maja 2019 r. Listę projektów, które otrzymają mikrodotacje, poznamy 14 czerwca br. Pomysły z puli na ten rok będą zrealizowane między 1 lipca a 6 grudnia 2019 r.

Drugi filar to wybierane w internetowym głosowaniu mieszkańców inicjatywy obywatelskie. W tym przypadku będzie można ubiegać się o kwotę do 10 tys. zł na projekty o zasięgu powiatowym oraz regionalnym. W przypadku  regionalnych inicjatyw obywatelskich termin składania wniosków również upływa 21 maja br. Na zgłoszone projekty będzie można głosować od 3 do 14 czerwca 2019 r. Wyniki głosowania internautów poznamy 17 czerwca br. Podobnie jak w przypadku mikrodotacji inicjatywy muszą zostać zrealizowane między 1 lipca a 6 grudnia 2019 r. (nabór wniosków odbędzie się przy wykorzystaniu generatora wniosków witkac.pl).

Aby pieniądze trafiły do każdego powiatu

Nowością w programie jest również inny niż dotychczas podział środków pomiędzy filarami. Od roku 2019 dwa miliony zł zostaną przeznaczone na mikrodotacje i jeden milion zł na regionalne inicjatywy obywatelskie (wcześniej po 1,5 mln zł na każdy filar).

Program Społecznik jest tak stworzony, by pieniądze trafiły do każdego powiatu i gminy Pomorza Zachodniego. Podobnie jak w poprzednich edycjach, region został podzielony na pięć subregionów:

  1. Miasto Szczecin i powiat policki
  2. Miasto Świnoujście, powiaty: goleniowski, gryficki, kamieński, łobeski
  3. Powiaty: choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński, wałecki
  4. Miasto Koszalin i powiaty: białogardzki, koszaliński, sławieński i szczecinecki
  5. Powiaty: gryfiński, myśliborski, pyrzycki i stargardzki.

Program ponownie realizowany będzie w formule regrantingu. Oznacza to, że Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach otwartego konkursu ofert wyłonił operatora programu. Funkcję tę pełnić będzie Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA.

Z roku na rok więcej dofinansowanych inicjatyw

Podtrzymany zostanie odformalizowany charakter Programu, umożliwiający sięganie po środki nie tylko podmiotom posiadającym osobowość prawną, czyli organizacjom pozarządowym, ale również współpracującym z nimi grupom nieformalnym.

Szczegółowe informacje o Programie Społecznik można znaleźć na:

– stronie internetowej Operatora www.karrsa.pl w zakładce „Społecznik”,

– na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego w zakładce „Program Społecznik”, www.wzp.pl,

– na profilu Programu Społecznik na Facebooku.

Pierwsza edycja Programu w 2017 roku przyciągnęła 1152 społeczników, z których 515 otrzymało dotacje. Rok 2018 to kolejne 1381 złożonych wniosków i 663 dofinansowane inicjatywy.

Materiały video, które powstały w trakcie realizacji poprzednich edycji:

http://www.wws.wzp.pl/program-spolecznik/filmy

(r) – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

 

 

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Bezbramkowo zakończyli sezon
Następny artykułHistorie opowiedziane dźwiękiem: Kamienica przy Wojska Polskiego 108


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj