Przebudowa ul. Pierwszej Brygady. Powiat czeka na decyzję o dofinansowaniu

0

Projekt kompleksowej przebudowy ulic Pierwszej Brygady i w części Konopnickiej wraz z modernizacją skrzyżowań oraz budową sygnalizacji świetlnej po obu stronach wiaduktu kolejowego został ujęty w tegorocznym budżecie Powiatu Stargardzkiego. Inwestycja ruszy, gdy pewne będzie wsparcie finansowe tego przedsięwzięcia.

Zarząd Dróg Powiatowych złożył wniosek o dofinansowanie przebudowy z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych. Plan zakładał, że – po wyłonieniu wykonawcy w ramach przetargu – prace budowlane rozpoczną się latem tego roku. Nie wiadomo, czy ten termin zostanie utrzymany.

Koszt przedsięwzięcia wyceniono na kwotę 3,6 mln zł. Powiat Stargardzki ubiega się o wsparcie w wysokości ponad 2,8 mln zł, co stanowi 80 proc. kwalifikowanych kosztów inwestycji.

Projekt przewiduje budowę nowej jezdni, chodników i zjazdów do posesji na odcinku ulic: Pierwszej Brygady od skrzyżowania ze Szczecińską i Konopnickiej do skrzyżowania z Piłsudskiego. Wybudowana również zostanie sygnalizacja świetlna u zbiegu ulic Dworcowej i Konopnickiej oraz Towarowej i Pierwszej Brygady. Usprawni ona znacząco płynność ruchu, przede wszystkim ułatwiając wjazd i wyjazd ze Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w tej części miasta.

Ulice Pierwszej Brygady i Konopnickiej stanowią odcinek drogi powiatowej  1704 Z. To najważniejsza i najbardziej obciążona ruchem arteria komunikacyjna Stargardu. Z jednej strony umożliwia dojazd do węzła Stargard- Zachód krajowej S-10, z drugiej łączy się z drogą krajową  nr 20 w kierunku Chociwla, Szczecinka i Gdyni. Planowana przebudowa ulic biegnących przez śródmieście Stargardu jest zarazem kontynuacją zakończonej w ubiegłym roku modernizacji odcinka od węzła Zachód, w ramach której wybudowane zostało rondo w Lipniku.

Wnioski o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych, w tym projekt zgłoszony przez Powiat Stargardzki, miały  zostać rozpatrzone do końca maja. Nadal jednak trwają procedury oceny dokumentacji złożonej przez jednostki gmin i powiatów, które skorzystały z możliwości  dodatkowego naboru. Samorządy oczekują zatem na ostateczną decyzję komisji wojewody o przyjęciu listy projektów zakwalifikowanych do dofinansowania z rządowego funduszu.

Zarząd Dróg Powiatowych zakładał wcześniej, że przebudowa ulicy Pierwszej Brygady  rozpocznie się w lipcu 2019 r. Jednak przedłużające się procedury oceny projektu mogą wpłynąć na przesunięcie tego terminu.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

 

Poprzedni artykułKoncert i festyn dla Alusia – zbiórka na komunikator dla niemówiących
Następny artykułPokaż swój ogród i zgarnij nagrody


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj