Uwaga na kolejną falę upałów

0

Temperatury rzędu 30-32 stopni C w cieniu oraz gwałtowne burze, połączone z opadami ulewnego deszczu i gradu – taka pogoda czeka nas przynajmniej do końca tygodnia.

Lejący się z nieba żar jest szczególnie dokuczliwy w samo południe oraz w godzinach popołudniowych. Wydział Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego ostrzega przed falami długotrwałych upałów, które mogą okazać się groźne szczególnie dla dzieci oraz osób starszych.

Szczecińskie Biuro Prognoz IMiGW przewiduje, że w ciągu najbliższych 48 godzin średnia temperatura dla regionu Pomorza Zachodniego i gmin powiatu stargardzkiego wahać się będzie w granicach od 30 do 32 a nawet 33 stopni C. Wartości te odnoszą się do pomiaru temperatury w cieniu. Żar w miejscach narażonych na bezpośrednią ekspozycję słońca może okazać się wielokrotnie większy.

Falom upałów towarzyszą przelotne, lecz gwałtowne burze z opadami deszczu i gradu oraz porywami wiatru do 80-90 km/ h. Przewidywana wielkość opadów może wynieść nawet 25 mm na mkw. W najbliższym czasie nie odetchniemy także w nocy, kiedy temperatura spadnie do „zaledwie” 20-22 stopni.

Pogodę kształtuje upalne, zwrotnikowe powietrze napływające z południa nad obszar całego kraju. Ostrzeżenia przed upałami drugiego stopnia, wydane przez IMiGW, dotyczą wszystkich województw. Gwałtowne burze nad Pomorzem Zachodnim i województwem lubuskim będą natomiast konsekwencją aktywnego frontu atmosferycznego, kształtującego się wzdłuż niemieckiej granicy.

Wydział Zarządzania Bezpieczeństwem Starostwa Powiatowego przypomina, że utrzymująca się wysoka temperatura może powodować odwodnienie i przegrzanie organizmu. Apeluje więc, aby ograniczyć przebywanie na pełnym słońcu, pić duże ilości niegazowanej wody, a jeśli nie ma takiej potrzeby – pozostać w domu. Zaleca również noszenie okrycia głowy i stosowanie kremów z filtrem UV.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułW Stargardzie powstaje nowe Centrum Dystrybucyjne Lidl Polska
Następny artykułZaniedbane żywopłoty na Starym Mieście. Czas na ich postrzyżyny


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj