Portrety z przeszłości i teraźniejszości w jednym

0

W Galerii im. Jerzego Wąsiewicza na parterze starostwa czynna jest wystawa zdjęć autorstwa młodych fotografów z MDK, którymi opiekuje się Waldemar Jaszczak.

To efekt projektu #wielcy_jak_my, którego początki sięgają jesieni ub.r.

Najpierw poproszono młodych ludzi, aby wybrali szczególnie bliską sobie postać wielkiego (w sensie dokonań i zasług ) Polaka do zdjęcia pod hasłem „Ludzie jak my”. Chodziło o to, by wydobyć i zaprezentować, jacy bohaterowie funkcjonują w świadomości historycznej młodego pokolenia. Młodzież wybrała m.in. Marię Dąbrowską, Józefa Piłsudskiego, Marię Skłodowską_Curie, Ignacego Paderewskiego, Jana Pawła II, Zbigniewa Wodeckiego.

Później przystąpiono do robienia zdjęć – uczestników projektu i wybranej postaci z dodanym współczesnym „gadżetem”.

Rezultat jest godny uznania. Powstały cykle fotografii oszczędne w wyrazie, pełne znaczeń, budzące refleksję, że to „opowieść o żywych ludziach, nie o pomnikach wykutych w skale; ludziach, jakimi możemy stać się my sami”.

Dyrektor MDK Małgorzata Flas chwaliła Waldemara Jaszczaka, opiekuna Pracowni Fotograficznej, że pracuje tam od niecałego roku, a już ma takie rezultaty.

Zwracając się zaś do młodzieży, powiedziała: – Liczę na to, że będziecie odnosić sukcesy w tej dziedzinie.

– To pierwsza taka wystawa, mam nadzieję, że będą następne – mówił Waldemar Jaszczak.

Autorami zdjęć są: Amelia Anders, Inez Borkowska, Marcel Janeczek, Antek Domaradzki, Hania Pankiewicz, Marek Tepliński, Miłosz Chojnacki.

Starosta stargardzki Iwona Wiśniewska, otwierając wystawę, stwierdziła: – Mamy do czynienia z wyjątkowymi pracami. Te zdjęcia to bardzo ciekawe połączenie teraźniejszości z przeszłością. Myślę, że to zagrało jako całość.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułZaniedbane żywopłoty na Starym Mieście. Czas na ich postrzyżyny
Następny artykułBłękitni Stargard. Dziewczęta awansują do II ligi


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj