Dni Stargardu 2019. Odkryj Stargard z muzealnikami

0

Muzeum Archeologiczno-Historyczne ponownie zaprasza mieszkańców miasta do świętowania historycznych Dni Stargardu 2019. Odbędą się one pod hasłem „Odkryj Stargard” – jego historię i tradycję poprzez różnorodne formy aktywności: od zwiedzania po warsztaty planszówkowe i quiz.

Program:

22 czerwca (sobota) od godz. 11:00
„Stargardzkie Pompeje –odsłona II”. Relikty średniowiecznych i nowożytnych piwnic kamienic przy dawnej ulicy Targ Drzewny. Okiem historyka sztuki i archeolożki prowadzącej tam badania”.

Wejścia grup do podziemi co 20 minut. Miejsce spotkania: przed wejściem do Galerii Starówka (od strony parkingu).

Uwaga! Obowiązywały wcześniejsze zapisy. Limit miejsc: 50, tylko dla osób pow. 13 r.ż. Organizator zapewnia kaski budowlane. Kto może, niech zabierze latarkę.

22 czerwca (sobota) godz. 13:00 i 23 czerwca (niedziela) godz. 13:00
„Historia „białych koszar” w Stargardzie”. Przyjdź, zobacz, odkryj… zespół koszarowy przy Alei Żołnierza w Stargardzie, wybudowany na potrzeby Wehrmachtu w 1935 r., który dziesięć lat później stał się koszarami Wojska Polskiego. Poznaj historię jednostek wojskowych w nich stacjonujących na przestrzeni ponad osiemdziesięciu lat. Dzieje tych koszar (potocznie nazywanych „białymi koszarami”) i stacjonujących tam żołnierzy, nieodłącznie splatają się z dziejami Stargardu, z historią pól bitewnych II wojny światowej oraz z wydarzeniami z okresu zimnowojennego podzielonego świata z lat 1945-1989. Obecnie w „białych koszarach” stacjonują pododdziały „Błękitnej” 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera.

Liczba uczestników ograniczona (dwie grupy po 25 osób), decydowała kolejność zgłoszeń. W dniu zwiedzania uczestnicy zobowiązani są posiadać dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem.

22 czerwca (sobota) godz. 15:00 i 23 czerwca (niedziela) godz. 15:00
„Królowa sportu w Stargardzie – historia lekkiej atletyki”. Przyjdźcie, ale możecie też przybiec na stadion lekkoatletyczny przy ulicy Sportowej w Stargardzie. Będzie można zapoznać się z obiektem oraz jego historią, a także spotkać byłych zawodników, trenerów i działaczy związanych ze stargardzką królową sportu.

MAH zaprasza. Na to spotkanie nie obowiązują zapisy! Spotykamy się przed bramą stadionu lekkoatletycznego przy ul. Sportowej.

22 czerwca (sobota) godz. 16:00 i 23 czerwca (niedziela) godz. 16:00
„Zaginione miasto. Najnowsze odkrycia i nabytki archeologiczne MAH w Stargardzie”. Stargard, Stary Gród, Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, castro castro Zitarigrod, Stargard cum villis – jedno miasto, kilka określeń, wiele historii i jeszcze więcej możliwości do ich odkrywania! Zapraszamy na spotkanie z pracownikami Działu Archeologii MAH w Stargardzie. MAH pokaże Wam, jak miasto rozwijało się i broniło zanim powstały nasze mury i baszty. Odkryjemy razem tajemnice przedmiotów, których tak drobiazgowo poszukiwaliśmy w ostatnich latach. Po prostu zejdź z nami pod ziemię i zobacz co ona kryje.

Muzeum zaprasza serdecznie do gmachu głównego MAH przy Rynku Staromiejskim 3 – na to spotkanie nie obowiązują zapisy!

23 czerwca (niedziela) godz. 11:00
„Majowy początek. Opowieść o jednej ulicy” Zaczęło się w maju… Starogrodzka ulica, jedna z wielu, miała swój wielki – nowy polski początek. W mieście ruin, niemal pustym, była niczym tętniące serce miasta. Przyjdź, posłuchaj, jak rodził się Starogród, miasto trzech oblicz: niemieckiego, sowieckiego i polskiego. Odkryj z nami dzisiejszą ulicę Hetmana Stefana Czarnieckiego, a zobaczysz inną ulicę i inne miasto. Starogród pierwszych tygodni powojnia.

MAH zaprasza, na to spotkanie nie obowiązują zapisy! Spotykamy się przed wejściem do Centrum Handlowego „Rondo”.

22 czerwca (sobota) od godz. 11:00 do 16:00
„Dawno temu na budowie. Prezentacje ciekawostek prosto od kuratora wystawy”. Na wystawie „Dawno temu na budowie” pojawi się średniowieczny budowlaniec, który pokaże swoim gościom, jak pracował ówczesny strycharz, szklarz, murarz i cieśla. Dawne techniki budowy domów, budynków użyteczności publicznej, a nawet kościołów. Będzie można także spróbować mu pomóc – zrobić cegłę, kształtkę lub unieść ładunek ważący 100 kg.

Muzeum zaprasza do gmachu głównego MAH przy Rynku Staromiejskim 3 – na to spotkanie nie obowiązują zapisy!

(r)

Poprzedni artykułGłosujemy na książki z dużym drukiem – dla seniorów
Następny artykułPomnik Stargardzianie – Ojczyźnie w coraz ładniejszym otoczeniu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj