Prezydent Stargardu z absolutorium za 2018 rok

0

– Rozwoju gospodarczego nie możemy przespać. On wymaga dużego zaangażowania. Tylko wzrost liczby mieszkańców może ten rozwój zapewnić. Musimy polegać na własnym potencjale – mówił podczas sesji absolutoryjnej prezydent Rafał Zając.

To była ostatnia przed wakacjami sesja Rady Miejskiej w Stargardzie. Gdy przyjęty został raport o stanie miasta za 2018 rok, radni udzielili prezydentowi Stargardu wotum zaufania. W dalszej części zatwierdzili sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Stargardu za rok 2018. Kolejną uchwałą radni udzielili absolutorium prezydentowi miasta Rafałowi Zającowi. Tym samym pozytywnie ocenili jego pracę, uznając, że budżet w minionym roku był realizowany prawidłowo.

Zanim to nastąpiło, prezydent mówił: – Warto podkreślić wyjątkowość roku 2018. Było to 12 miesięcy historycznych nakładów inwestycyjnych w Stargardzie. W 2017 r. wyniosły prawie 40 mln zł, a w ubiegłym już ponad 78 mln zł. To absolutny rekord. Niemal we wszystkich obszarach miasta wyznaczyliśmy strategiczne cele. Wszystko po to, żeby móc skorzystać jak najszerzej z możliwości wsparcia finansowego z Unii Europejskiej. Dzięki temu, że od wielu lat gospodarczo się rozwijamy, mogliśmy finansować niezbędne wkłady własne.

W Stargardzie do końca 2018 r. dochody ogółem zostały wykonane w ponad 103% (prawie 326 mln zł). W ramach dochodów własnych najważniejszą pozycję (ponad 107%) stanowiły dochody z podatków i opłat. W ubiegłorocznym budżecie nadwyżka wyniosła blisko 24 mln zł.

– Cały ten wysiłek spowodował, że Stargard jest dziś niewątpliwie jednym z najsilniejszych ośrodków gospodarczych w regionie. Jesteśmy bardzo atrakcyjni z punktu widzenia inwestora, z punktu widzenia pracownika, a teraz zaczynamy intensywnie pracować nad tym, żeby nasze miasto było też jeszcze bardziej atrakcyjne z punktu widzenia mieszkańca – powiedział Rafał Zając, dodając: – Rozwoju gospodarczego nie możemy przespać. On wymaga dużego zaangażowania. Tylko wzrost liczby mieszkańców może ten rozwój zapewnić. Musimy polegać na własnym potencjale.

Radny Wojciech Seredyński (bez przynależności klubowej) skomentował: – Jest pan nie tylko dobrym mówcą, ale przede wszystkim jest pan dobrym gospodarzem. To najważniejsze. Gdyby tak jeszcze wzrósł budżet obywatelski do 3 mln zł… Mój matematyk w szkole mówił „Seredyński, daję ci mocne 4+, stać cię na więcej”. Panie prezydencie, ja też daję panu mocne 4+. Stać pana na więcej.

Później, już po udzieleniu absolutorium, uczestniczący w sesji radny województwa Marcin Przepióra podszedł do prezydenta z gratulacjami, mówiąc: – Ja daję 5+.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela (w części za: UM w Stargardzie)

 

Poprzedni artykułWarsztaty „Senior na drodze – pamiętaj o bezpieczeństwie”
Następny artykułKatarzyna Mądrowska gotowa na Igrzyska


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj