Zbadają kaplicę Petera Gröninga w kolegiacie stargardzkiej

0

Dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie zaprasza na konferencję prasową zapowiadającą badania archeologiczne w kaplicy Petera Gröninga w kolegiacie pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie.

Badania te będą prowadzone w krypcie, w której w 1631 roku pochowany został Peter Gröning uważany za najwybitniejszego burmistrza Stargardu, osobę znaną, szanowaną i podziwianą już za życia, a obecnie jedną z najważniejszych postaci w historii miasta.

Konferencja i prezentacja odbędą się 3 czerwca br. o godz. 12:00 w gmachu głównym MAH przy Rynku Staromiejskim 3 w Stargardzie.

Archeolodzy mają nadzieję odnaleźć w jego krypcie szczątki, które pozwolą –  dzięki szczegółowym badaniom – dowiedzieć się więcej nt. osoby Gröninga, jego życia prywatnego, stanu zdrowia i warunków panujących w ówczesnym Stargardzie, pogrążonym w chaosie wojny trzydziestoletniej.

Ww. badania będą możliwe dzięki temu, że kolegiata NMP w Stargardzie otrzymała w tym roku dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt „Rozwój zasobów kulturalnych poprzez prace konserwatorsko-restauratorskie w zabytkowej Kolegiacie pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie”.

Prace prowadzić będą Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie i Katedra Archeologii Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

(r)

Poprzedni artykułPracuj, mieszkaj, odkrywaj – StargardVita!
Następny artykułDramatyczny początek sezonu nad Miedwiem. Policja i ratownicy apelują o rozwagę [aktualizacja]


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj