NFZ zapłaci za pobyt przy łóżku chorego dziecka w szpitalu

0

Koniec z płaceniem przez rodziców za czuwanie przy łóżku chorego dziecka w szpitalu. Od 3 lipca br. obowiązują przepisy ustawy znoszącej takie opłaty. Szpitale nie mają już prawa do pobierania pieniędzy od rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom w placówce medycznej. To samo dotyczy opiekunów osób niepełnosprawnych.

Jak informuje Małgorzata Koszur, rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego OW NFZ, placówki medyczne nie mogą już żądać opłaty za udostępnienie miejsca do spania, pościeli czy za korzystanie z mediów. Wszystkie koszty związane z pobytem rodzica przy dziecku w szpitalu będzie pokrywać Narodowy Fundusz Zdrowia.

Decyzję podjęto po szerokich konsultacjach społecznych przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia.

„Tą regulacją podnosimy komfort pobytu w placówce leczniczej rodzica z małym pacjentem czy opiekuna osoby niepełnosprawnej. Pamiętajmy, że obecność bliskich wpływa korzystnie na proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa” – podkreśla minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski.

Inicjatywa wynikała z licznych doświadczeń dzieci i rodziców, a także z badań, które potwierdzają, że stała obecność osób bliskich przy dziecku czy niepełnosprawnym pacjencie usuwa strach, buduje w chorym poczucie zaufania, umożliwia opiekę pielęgnacyjną dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjentów. Ma to szczególne znaczenie w przypadku długotrwałego leczenia w szpitalu.

(r)

 

Poprzedni artykuł46. Ińskie Lato Filmowe. Nowy cykl filmów „Bliżej natury”
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Dwuletni kontrakt z Tomaszem Śniegiem


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj