Umowa PKP PLK z Trakcją na przebudowę odcinka Stargard–Szczecin Dąbie – podpisana  

0

Nareszcie. PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały dzisiaj 4 lipca umowę za blisko 600 mln zł na modernizację trasy między Stargardem a Szczecinem Dąbie. A to oznacza, że ruszą długo wyczekiwane inwestycje PKP PLK w naszym mieście. Pracami zajmie się konsorcjum firm: Trakcja PRKiL SA Warszawa (lider), Schweerbau GmbH & Co. KG Bauunternehmen Stadthagen (Niemcy) i SBM sp. z o.o. s.k. Wrocław.

Pierwotnie zapowiadano, że podpisanie tej umowy odbędzie się w drugiej połowie maja. Później, że w czerwcu. W końcu jest. Teraz nastąpi przekazanie wykonawcy placu budowy. Niedługo powinna zacząć się modernizacja stacji Stargard, która obejmie budowę nowego tunelu i przebudowę wiaduktu nad Szczecińską/Wyszyńskiego, a potem – trzech kolejnych wiaduktów.

Jak informuje rzecznik PKP PLK SA, na odcinku Stargard–Szczecin Dąbie zmodernizowanych zostanie 11 peronów, między innymi w Stargardzie, Grzędzicach i Miedwiecku. Stacje i przystanki będą dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym niepełnosprawnych ruchowo. Pojawią się nowe wiaty, funkcjonalne oświetlenie, system informacji pasażerskiej. W Stargardzie, Reptowie, Szczecinie Zdunowie zostanie wybudowane przejście pod torami z pochylniami dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

– Konsekwentnie realizujemy kolejne etapy modernizacji linii Poznań-Szczecin i dziś podpisujemy umowę na remont zachodniopomorskiego odcinka między Stargardem a Szczecinem Dąbie. Dwa tygodnie temu podpisaliśmy umowę na przebudowę odcinka Słonice-Choszczno. To projekt istotny dla dobrych połączeń regionalnych i międzyregionalnych. Po zakończeniu wszystkich prac przejazd najszybszych składów między Poznaniem a Szczecinem skróci się nawet o około 50 min., a podróżni zyskają wyższy komfort obsługi na kilkudziesięciu stacjach i przystankach  – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Między Stargardem a Szczecinem Dąbie wymienionych zostanie 48 km torów i 64 km sieci trakcyjnej. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 160 km/h. Zmodernizowane będą 4 przejazdy kolejowe, na których zwiększy się poziom bezpieczeństwa. Na trasie przebudowanych zostanie 6 mostów i wiaduktów. W ramach inwestycji  zaplanowano też bezpieczne przejścia dla zwierząt.

Rozpoczęcie prac na odcinku Słonice–Szczecin Dąbie zaplanowano na początek III kwartału br., a ich zakończenie w IV kw. 2020 r.

Projekt „Prace na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Czytaj też: https://stargardzka.pl/miasto-stargard/9252-inwestycje-kolejowe-w-stargardzie-w-czerwcu-ruszaj-roboty.html

tekst i zdjęcie Bożena Kuszela

 

 

Poprzedni artykułSPWZOZ. Ruszył Ośrodek Rehabilitacji Dziennej
Następny artykułBadania krypty Petera Gröninga (1561-1631). Przywrócić pamięć o wybitnym stargardzianinie  


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj