Znaczący awans Stargardu w rankingu „Wspólnoty”

0

W najnowszym rankingu bogactwa samorządów miesięcznika „Wspólnota” Stargard zajął wysokie, bo 62. miejsce wśród głównych miast powiatu. Twórcy zestawienia brali pod uwagę dochody własne i otrzymywane subwencje. Żeby bardziej oddać rzeczywisty stan zamożności, pominięte zostały wpływy z dotacji celowych.

W rankingu tym podawane są dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Po raz pierwszy Stargard znalazł się w zestawieniu w 2010 roku – zajął wtedy 159. miejsce w swojej kategorii. Z każdym kolejnym rankingiem nasze miasto poprawiało pozycję. W najnowszym opracowaniu Stargard uplasował się na 62. miejscu spośród 268 głównych miast powiatów z całej Polski. To awans aż o 15 pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Twórcy określili zamożność stargardzian na ponad 3300 zł na osobę. Dane dotyczą dochodów własnych miasta oraz otrzymywanych subwencji.

Stargard wyprzedził w zestawieniu m.in. Bełchatów, Inowrocław i Gniezno. Miasta pogrupowano według kilku kategorii. Osobne wyniki przedstawiono dla gmin wiejskich i powiatów.

Autorami rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” są Paweł Swianiewicz – profesor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego i Julita Łukomska – adiunkt na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW.

(r), fot. UM w Stargardzie/archiwum

 

Poprzedni artykułRatujmy Rubika. Nawet tańcząc. Chłopiec trzeci raz zmaga się z nowotworem
Następny artykułGroźny wypadek na DK 10. Osiem osób poszkodowanych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj