Tylko połowa czworonogów w regionie poddana jest szczepieniom

0

Niepokoją dane Głównego Inspektoratu Weterynarii: Jedynie połowa populacji psów na Pomorzu Zachodnim została zaszczepiona przeciwko wściekliźnie. Konsekwencją takiej postawy może być zagrożenie rozprzestrzeniania się tej choroby odzwierzęcej, śmiertelnej dla człowieka.

W tej sytuacji Wojewódzki Lekarz Weterynarii, korzystając z pośrednictwa powiatowych lekarzy weterynarii, przypomina mieszkańcom powiatu stargardzkiego o konieczności obowiązkowych szczepień.

Istotne jest również dopilnowanie terminów kolejnego szczepienia. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, właściciele są zobowiązani do szczepienia psa, który ukończył trzeci miesiąc życia. Kolejne szczepienia muszą odbywać się nie rzadziej niż co rok.

Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina, że szczepień psów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii, świadczący usługi w ramach działalności zakładu leczniczego dla zwierząt.

Pełny wykaz zakładów leczniczych, w których można zaszczepić swojego psa, znajduje się na stronie Zachodniopomorskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej:

http://www.zachizbawet.pl/strona/?page_id=43

Warto również przypomnieć, że – zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt – właściciel czworonoga, uchylający się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie, podlega karze grzywny.

Walkę z wścieklizną prowadzą lekarze i placówki weterynarii we współpracy z mieszkańcami, właścicielami gospodarstw rolnych i nadleśnictwami. Wścieklizna przenoszona jest m.in. przez dzikie zwierzęta, mające kontakt ze zwierzętami gospodarskimi czy hodowlanymi. Tym bardziej więc ważna jest profilaktyka dla bezpieczeństwa epidemiologicznego mieszkańców gmin powiatu.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. U siebie również zwycięzcy
Następny artykułStargardzkie Dni Seniora. Z nową fryzurą, gustownym makijażem?


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj