Leśnicy z naszego regionu sadzą Wielką Zieloną Ścianę w Afryce

0

To akcja dla biosfery i ku pamięci „Dzieci Wojny”. Łącznie 11 milionów hektarów lasów w Afryce mają posadzić wolontariusze z całego świata, w tym leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Polacy sadzą drzewa w Senegalu, gdyż państwo to koordynuje tworzenie Wielkiej Zielonej Ściany – pasma drzewiastej roślinności o szerokości około 15 km, aby zahamować proces pustynnienia terenu objętego projektem Unii Afrykańskiej.

Uczestniczy w nim 11 państw: Senegal, Mauretania, Mali, Burkina Faso, Niger, Nigeria, Czad, Sudan, Erytrea, Etiopia i Dżibuti. Docelowo nowo posadzony las połączy stolicę Senegalu – Dakar z Dżibuti – stolicą państwa o tej samej nazwie.

Pomimo wielu różnic między Polską a Senegalem, zasady sadzenia drzew oraz cel tego sadzenia są podobne. W Senegalu, w bieżącym roku, podobnie jak w poprzednim, leśnicy polscy wraz z wolontariuszami z całego świata sadzą akację senegalską i dzielą się doświadczeniami i rozwiązaniami stosowanymi w polskim leśnictwie m.in. w zakresie zalesień i odnowień. Działania te mają olbrzymie znaczenie dla ochrony i odtwarzania biosfery, szczególnie w okresie olbrzymich zmian klimatycznych.

Po raz drugi wśród sadzących drzewa w Senegalu jest Andrzej Szelążek (fot.3), dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

– Drzewa, które tam będę sadził, dedykuję wszystkim „Dzieciom Wojny” – mówi dyrektor.

Andrzej Szelążek jest autorem książki wydanej w tym roku pod tytułem „Dzieci Wojny. Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia”. Autor zebrał i spisał wspomnienia powojennych osadników na terenie Pomorza Zachodniego, przybyłych z dawnych ziem polskich na Ukrainie.

W Senegalu wśród wolontariuszy będzie także Japonka – Taeko Tada, której prababcia zginęła podczas wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie 6 sierpnia 1945 roku.

Taeko Tada również napisała książkę poświęconą ofiarom tej tragedii, wśród których były też dzieci. Swój udział w sadzeniu drzew w Senegalu, podobnie jak Andrzej Szelążek, planuje poświęcić pamięci tych ofiar.

(r) – źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie

fot.: kadry z filmu „Wielka Zielona Ściana. Afryka – Afryce” autorstwa Małgorzaty Frymus i Łukasza Nyksa; RDLP w Szczecinie

Poprzedni artykułIII Festiwal Smaków Food Trucków w Stargardzie
Następny artykułPark Batorego. Od jesieni z urokliwymi topiarami


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj