Europejskie Dni Dziedzictwa. „W drodze” żelaznym traktem

0

Przed nami największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także święto zabytków kultury. Uczestniczą w nim wszystkie państwa UE, w tym Polska.  Powiat Stargardzki zachęca, by w ramach tegorocznej edycji EDD wszyscy zainteresowani wyruszyli w drogę.

Takie jest bowiem hasło – „W drodze” – Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, w których organizację Powiat Stargardzki aktywnie włącza się od 11 lat, zapraszając do udziału w tematycznych wyjazdach studyjnych. Hasło to nawiązuje do zabytkowej infrastruktury komunikacyjnej. Zorganizowane grupy zwiedzających wyruszą więc szlakiem dróg kołowych, kolejowych i wodnych, podziwiając zachowane w regionie dworce, mosty, a także gospody i aleje przydrożne.

Hasło przyjęte dla tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa ma również głębsze znaczenie, mocno związane z powojenną historią Pomorza Zachodniego. W nieustannej drodze byli bowiem przesiedlani tutaj mieszkańcy dawnych Kresów oraz centralnych i południowych części Polski.

Powiat Stargardzki i Muzeum Archeologiczno-Historyczne zapraszają więc do udziału w studyjnej wyprawie w sobotę 7 września 2019 r. pod hasłem „Żelaznym traktem po Ziemi Stargardzkiej”. Zbiórka uczestników o godz. 9.00. przed budynkiem dworca PKP.

W ramach rozkładu jazdy EDD przewidziano wizytę w dawnych ZNTK, pamiątkowe zdjęcia z lokomotywą Pt 47- 13, niegdysiejszą Pierwszą Damą polskiego kolejnictwa,  oraz przejazd do dawnego dworca stargardzkiej wąskotorówki.

Organizatorzy przewidzieli dalej postój przy nieczynnym, kratownicowym moście nad Iną, po którym jeszcze nie tak dawno kursowały wąskotorowe składy ze Stargardu do Dobrej Nowogardzkiej, Kóz Pomorskich, Dobrzan i Trąbek, kończąc bieg w Ińsku.

Dawna stacja Ińsko, pełniąca obecnie funkcję izby pamięci kolei wąskotorowej, będzie punktem docelowym studyjnej wyprawy. Przewidziana jest też wizyta na szczycie – otwartej w tym roku – wieży widokowej, skąd roztacza się niezwykły widok na jezioro i miasteczko Ińsko.

Wcześniej osoby biorące udział w objeździe przemierzą odcinek dawnej ‘berlinki’, poznając historię niedoszłej autostrady do Królewca.

Aby doświadczyć tych wszystkich wrażeń, należy wpisać się na listę uczestników wyprawy: w piątek 30 sierpnia oraz w poniedziałek i wtorek, 2-3 września 2019 r. Swój udział w tym przedsięwzięciu można zgłosić również  telefonicznie, dzwoniąc pod nr 91 48-04-913 w godzinach od 8.00. do 16.00.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułDziki Weekend biegowy z udziałem stargardzian
Następny artykułBędzie bezpieczniej na Pyrzyckim


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj