Konsolidują Urząd Marszałkowski WZ, stawiając na ekologię

0

Nowy, pasywny budynek i odrestaurowany już istniejący obiekt tworzyć będą nową, skonsolidowaną siedzibę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie. Jej głównym wykonawcą będzie – wyłoniony w przetargu – Mostostal Warszawa SA.

Decyzja Zarządu Województwa o wyborze wykonawcy otwiera drogę do podpisania umowy z tą spółką i do realizacji inwestycji polegającej na gruntownym odrestaurowaniu budynku przy ul. Piłsudskiego oraz wybudowaniu ekologicznego, tzw. pasywnego budynku od ul. Mazowieckiej w Szczecinie.

Skonsolidowana siedziba Urzędu Marszałkowskiego WZ pozwoli na przeprowadzenie rewitalizacji prawie całego kwartału w ścisłym centrum Szczecina oraz ograniczy koszty funkcjonowania urzędu.

Ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko

– Nowa siedziba zaakcentuje to, że Pomorze Zachodnie jest najbardziej ekologicznym regionem w Polsce, że stawiamy na naturę i dążenie do tego, aby ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko. Budynek pasywny będzie wyjątkowy w skali kraju. Również obiekt przy ul. Piłsudskiego zostanie przebudowany w taki sposób, aby był energooszczędny – komentuje marszałek Olgierd Geblewicz, podkreślając: – Przeprowadzenie tej inwestycji nie byłoby możliwe bez wsparcia funduszy europejskich.

To właśnie dobra współpraca z Komisją Europejską pozwoliła zwiększyć dofinansowanie inwestycji. Oferta Mostostalu, jedyna w przetargu na „Wykonanie usług architektonicznych i inżynieryjnych w zakresie projektowania oraz robót budowlanych dla zadania Konsolidacja siedziby Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie”, to niemal 200 mln zł.

Ekologiczność potwierdzona certyfikatami

Będzie to jedyna siedziba samorządu województwa w Polsce stworzona w ramach budownictwa pasywnego. Poprzez wykorzystanie szeregu innowacyjnych rozwiązań, jej zapotrzebowanie na energię będzie ekstremalnie niskie.

Projekt nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego WZ otrzymał certyfikaty BREEAM – zarówno dla projektu przebudowy obiektu przy ul. Piłsudskiego, jak i dla planowanego budynku pasywnego. To potwierdzenie, że budynek spełnia wiele rygorystycznych warunków, związanych z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, oszczędnością zużycia wody czy utrzymania odpowiedniej jakości powietrza.

Certyfikat wydawany jest przez londyńską, działającą globalnie, instytucję BRE, a nad tym, aby certyfikaty otrzymały projekty obu budynków, czuwał szczeciński oddział firmy Sweco Consulting sp. z  o.o. z Poznania.

Dobry dostęp do wszelkich środków komunikacji

O wysokiej ocenie budynku pasywnego zdecydowało m.in. to, że będzie zbudowany w miejscu, które wcześniej było w pełni zagospodarowane. Woda deszczowa będzie wykorzystywana do spłukiwania toalet, a zainstalowane czujniki pozwolą monitorować, czy nigdzie nie ma wycieków, które generowałyby straty wody.

Oba budynki zlokalizowane będą w samym centrum Szczecina z bardzo dobrym dostępem do wszelkich środków komunikacji. Osoby podróżujące do pracy na rowerze będą mogły skorzystać z zadaszonych stojaków rowerowych, szatni, czy pryszniców. Projektowane są również miejsca postojowe, przystosowane do ładowania samochodów elektrycznych.

W budynku pasywnym znajdzie się także specjalna ścieżka edukacyjna, która pokaże, w jaki sposób nowoczesne budownictwo może ograniczać negatywny wpływ na środowisko.

(r), wizualizacje – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Poprzedni artykułNa Kazimierza Wielkiego wracają autobusy MPK
Następny artykułDrzwi Otwarte w MDK. Wolne miejsca, nowe koła


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj