Książnica zaprasza na nowelove czytanie

0

W tym roku już po raz ósmy odbędzie się akcja Narodowe Czytanie. Para Prezydencka tym razem zaproponowała do czytania osiem polskich nowel.

„To wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Znajdziemy w nich udane portrety psychologiczne, mistrzowskie opisy i celne diagnozy społeczne, a nade wszystko znakomicie zbudowane fabuły i wyrazistych bohaterów. To dzieła niepowtarzalne i – mimo niewielkich rozmiarów – doniosłe” pisze prezydent RP Andrzej Duda, w wystosowanym z tej okazji liście otwartym.

Dyrekcja i bibliotekarze Książnicy Stargardzkiej przygotowali niekonwencjonalne czytanie zadanych lektur.

Książnica zachęca: „Koniecznie trzeba być na tym wydarzeniu i nie ma znaczenia, czy przyłączycie się do nas Państwo u progu Książnicy przy ul. Mieszka I, gdzie będziemy czytać „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza, czy dołączycie do nas w trakcie spaceru literackiego po Stargardzie, bo będziemy przy:

– fontannie w Parku Chrobrego czytać nowelkę „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej,

– pomniku papieża Jana Pawła II, gdzie wsłuchamy się w tekst „Katarynki” Bolesława Prusa,

– sklepie Spółdzielczej Agrofirmy Witkowo przy ul. Wyszyńskiego, gdzie będziemy rozpamiętywać „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego,

– Banku PKO BP przy ul. Wyszyńskiego, gdzie przeczytamy „Dym” Marii Konopnickiej,

– Centrum Handlowym Rondo, gdzie przypomnimy sobie „Sachem”  Henryka Sienkiewicza,

– lodziarni Dolce & Freddo” przy ul. Czarnieckiego, gdzie sięgniemy po utwór „Sawa” z cyklu „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego,

– Bramie Pyrzyckiej, gdzie skończymy literacki spacer lekturą „Orki” Władysława Reymonta.

Spotykamy się w sobotę, 7 września o godzinie 10:00 przy wejściu do Książnicy Stargardzkiej, a nasz wyjątkowy spacer z klasyką polskiej literatury potrwa do godziny 13:00.

Wypatrujcie nas na ulicach Stargardu, zrobiliśmy wszystko, żeby nie dało się nas przegapić. Przyjdźcie z rodziną, zaproście znajomych i sąsiadów, i koniecznie polubcie nasz profil na facebooku, tam informujemy o tym, co się u nas dzieje, a dzieje się wiele”.

(r)

Poprzedni artykułZofia Ławrynowicz rezygnuje z kandydowania do Sejmu. Chce pokazać, co się robi z kobietami na listach
Następny artykułArteterapia w MDK


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj