EDD w Stargardzie: Szepty starej kamienicy, Peter Groening, stacja Stargard, rajd pieszy po dawnej bazie lotniczej

0

Objazd studyjny, spektakl, wykłady i rajd pieszy – tegoroczne EDD w naszym mieście zapowiadają się bardzo ciekawie. W ramach największego w Europie święta zabytków kultury będzie można lepiej poznać najbliższą okolicę, a także odkryć tajemnice historii Stargardu.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w naszym mieście rozpoczął objazd „Żelaznym traktem po Ziemi Stargardzkiej”. Trasa wycieczki objęła m.in. warsztaty kolejowe ZNTK, szlak kolei wąskotorowej i wieżę widokową nad jeziorem Ińsko. Organizatorem objazdu był Powiat Stargardzki, a współorganizatorem Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.

Kolejna ciekawa propozycja MAH odbędzie się w sobotę (14.09.) o godz. 16:00 na podwórku kamienicy przy ul. B. Limanowskiego 26. Zaplanowano spektakl teatralny „Szepty starej kamienicy”, a także wspólną zabawę w dawne gry podwórkowe. Uczestnicy poznają losy dawnych i obecnych lokatorów budynku, a także zanurzą się w bogatej historii naszego miasta. Scenariusz spektaklu inspirowany jest książką Anny Onichimowskiej „Duch starej kamienicy”.

Również w sobotę 14.09. w kolegiacie będzie można posłuchać wykładu „Peter Groening i jego droga do wielkości”. Prowadzący przybliżą słuchaczom historię wybitnego człowieka, uznawanego za największego burmistrza w nowożytnej historii Stargardu. Opowieść będzie dodatkowo jeszcze ciekawsza dzięki najnowszym odkryciom archeologicznym z krypty Petera Groeninga. Początek spotkania o 20:00.

Sobota (21.09.) to okazja do wysłuchania wykładu „Tu stacja Stargard, witamy podróżnych…”. Uczestnicy spotkają się o 12:00 na dworcu PKP. Poznają nie tylko historię budynku stargardzkiego dworca, ale także losy podróżnych, dla których na przestrzeni lat była to zarówno stacja początkowa, jak i końcowa lub pośrednia.

Ostatnią odsłonę EDD w naszym mieście zaplanowano 13.10. (niedziela). Wtedy o 10:00 z parkingu przy Zespole Szkół nr 5 (os. Lotnisko, ul. J. Śniadeckiego) wyruszy rajd pieszy Kluczewo – Burzykowo – Słotnica – Kluczewo. Trasa marszu to ok. 8 km. Piechurzy odwiedzą obszar dawnej bazy lotniczej i ośrodka badawczego Luftwaffe, a po 1945 r. – największej sowieckiej bazy lotniczej na terenie powojennej Polski. Zgłoszenia do udziału w wycieczce przyjmowane są pod nr. tel. 91 578 38 35 (wew. 36) lub na adres e-mail: [email protected].

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. W projekcie mającym na celu promowanie zabytków i szeroko pojętą edukację historyczną oraz kulturalną biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu kraje świętujące EDD udostępniają zwiedzającym zabytki i miejsca kultury. Podobnie jak w Stargardzie, w całej Europie organizowane są też wykłady, wycieczki, wystawy i inne wydarzenia skierowane do szerokiego grona odbiorców.

(r)

Poprzedni artykułAnkieta Książnicy dla czytelników: Co kupić?
Następny artykułNagłośnienie z USA w SCK


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj