Nowelove czytanie wyszło na ulice

3

W planie było osiem lekcji. Każda odbyła się w innej „klasie”, z innym nauczycielem i inną lekturą. Nauczyciele opowiadali ciekawostki o autorach, analizowali czytany tekst i przygotowali fantastyczne pomoce naukowe albo… skracali swoją lekcję… Z całą pewnością udało im się odczarować zadane lektury.

Za nami ósma edycja Narodowego Czytania. Tym razem pracownicy Książnicy Stargardzkiej zabrali mieszkańców w plener na wyjątkowy spacer literacki. Były galowe uczniowskie stroje z tarczami, tablica, książki na pasku, a w planie osiem lekcji – każda poświęcona innej noweli.

Plenerowe czytanie wzbudziło zainteresowanie przechodniów.

Trasa spaceru rozpoczęła się przy Książnicy, gdzie odbyła się pierwsza lekcja – uczniowie poznali utwór Brunona Schulza „Mój ojciec wstępuje do strażaków”. Na najprawdziwszej szkolnej tablicy pojawiła się data, lekcja i temat. Oprócz analizy tekstu słuchacze dowiedzieli się ciekawych informacji o autorze, a był to dopiero początek wspólnego czytania.

Kolejna lekcja odbyła się przy fontannie w Parku Chrobrego, gdzie nauczyciele przedstawili „Dobrą panią” Elizy Orzeszkowej. Potem klasa grzecznie przeniosła się pod pomnik św. Jana Pawła II, żeby wysłuchać „Katarynki” Bolesława Prusa. Z przystanku na przystanek liczba uczniów zwiększała się coraz bardziej. Dalej spacerowicze przeszli pod sklep przy ul. Wyszyńskiego, gdzie rozbrzmiały słowa noweli Stefana Żeromskiego „Rozdzióbią nas kruki, wrony…”.

Piąta lekcja odbyła się przy banku PKO, gdzie analizie poddano „Dym” Marii Konopnickiej. Potem uczniowie udali się na nieco dłuższą przerwę – spacer pod Centrum Handlowe Rondo. Tam wszyscy pochylili się nad nowelą „Sachem” autorstwa Henryka Sienkiewicza. Przedostatnim przystankiem była lodziarnia Dolce&Freddo, gdzie czytana była „Sawa” Henryka Rzewuskiego. Na koniec pod Bramą Pyrzycką przedstawiona została „Orka” Władysława Reymonta.

Nie zabrakło ciekawych pomocy naukowych, ale też pytań do uczniów. Jedno jest pewne – szkolne lektury zaprezentowane w taki sposób każdego zachęciły do czytania.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Akcję rozpoczęła lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W tym roku Prezydent RP zaproponował osiem nowel. Narodowe Czytanie odbywa się w setkach miejsc zarówno w Polsce, jak i za granicą.

(r) – źródło: Książnica Stargardzka, UM w Stargardzie

fot. FB Książnica Stargardzka

Poprzedni artykułEDD 2019. Jechali „Żelaznym traktem po Ziemi Stargardzkiej”
Następny artykułMłodzi zapaśnicy z nagrodami


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj