Zachować unikalną Dolinę Dolnej Odry

0

Tam miłośnicy przyrody zobaczą rzadkie gatunki ptaków i roślin, zadba się o różnorodne siedliska przyrodnicze, młodzież zdobędzie wiedzę o ekologii. W tym wszystkim pomogą m.in. specjalne platformy obserwacyjne i wieże widokowe.

Projekt Zrównoważonej turystyki w unikalnej Dolinie Dolnej Odry to szansa na zachowanie naturalnego bogactwa w jednym z ostatnich takich miejsc w Europie.

– Przyroda nie zna granic, by ją chronić, łączymy nasze działania z partnerami z Niemiec. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego realizuje projekty, które nie tylko zachowują to naturalne dziedzictwo, ale również pozwolą na odkrycie tych wyjątkowych miejsc przez turystów – mówi wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.

11 września wicemarszałek spotkał się w Schwedt z niemieckimi partnerami na konferencji rozpoczynającej projekt Zrównoważonej turystyki w unikalnej Dolinie Dolnej Odry. Była to okazja m.in. do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem prac do końca 2021 r. Do tego czasu mają powstać: platforma obserwacyjna w gminie Widuchowa, wieża obserwacyjna w gminie Boleszkowice, 13 miejsc postojowych w plenerze – w Stolpe, Criewen, Gatow, Gartz oraz w gminach Kołbaskowo, Gryfino, Widuchowa, Cedynia, Mieszkowice i Boleszkowice.

Równie cenną wartością projektu będą kursy przewodniczek i przewodników przyrodniczych po całej Dolinie Dolnej Odry dla polskich i niemieckich grup turystów. Ponadto zostanie odnowiony moduł symulacji lotu w budynku Parku Narodowego w Criewen oraz wykonane sferyczne panoramy z lotu ptaka, które w przyszłości będą dostępne w internecie oraz jako mobilna ekspozycja.

Partnerami wartego 2,5 mln euro projektu są Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i miasto Schwedt jako partner wiodący projektu. Partnerami stowarzyszonymi są Stowarzyszenie Sportów Wodnych PCK Schwedt e.V. oraz MomentUM – Tourismus und Citymanagement der Region Schwedt – Nationalpark Unteres Odertal.

Zadanie zostało dofinansowane w 85% (2,2 mln euro) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach programu Interreg Va.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

fot. Projekt tarasu widokowego w gminie Widuchowa

Poprzedni artykułStargard jak z katalogu. Aby przestrzeń publiczna współgrała z tym, co jest, oraz z tym, co będzie
Następny artykułmPay – bądź eko i zgarnij 5 zł


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj