Stargard w rękach seniorów

0

Przed nami IV Stargardzkie Dni Seniora. Różne imprezy rozpoczną się już w czwartek (19.09.) i potrwają do niedzieli (22.09.). Będzie sportowo, muzycznie i turystycznie. Na uczestników w każdym wieku czekają atrakcje i zabawa, która łączy pokolenia.

​Pierwszy dzień zaplanowano na sportowo. W czwartek (19.09.) o godz. 11:00 w Domu Kultury Kolejarza spotkają się najstarsi członkowie Klubu Seniora Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stargardzie. Organizacja świętuje jubileusz 80-latków – członków swojego klubu. Wydarzenie to jest elementem integracji seniorów, a także doskonałą okazją do spotkania i wspólnej zabawy. Na uroczystość otrzymało zaproszenie 158 osób, w tym 18 jubilatów.

Od godz. 15.00 w Parku Chrobrego przy Teatrze Letnim po raz trzeci w Stargardzie odbędzie się Senioriada. Zespoły wytypowane przez organizacje pozarządowe wezmą udział w licznych konkurencjach zaplanowanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jednak zmagania sportowe nie mogą się obyć bez dopingu publiczności. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do aktywnego kibicowania naszym seniorom.

W kolejnym dniu będzie bardzo muzycznie. W piątek (20.09.) o godz. 10:00 na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury rozpocznie się Przegląd Chórów Emeryckich, którego głównym organizatorem jest Oddział Rejonowy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stargardzie. Weźmie w nim udział aż 15 zespołów z województwa zachodniopomorskiego. To już piąta odsłona przeglądu w naszym mieście.

Sobotnie (21.09.) atrakcje zaczną się wczesnym rankiem w Kluczewie. Potem ulicami Starego Miasta przejdzie Parada Seniorów, a w Teatrze Letnim odbędzie się festyn.

– O 7:00 Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policyjnych, Koło nr 13 w Stargardzie na stawach hodowlanych w Kluczewie organizuje zawody w łowieniu ryb. Na miejscu dla każdego uczestnika porcja grochówki, a dla zwycięzców ciekawe nagrody, które zostaną wręczone podczas Festynu Seniora. Uwaga: liczba miejsc ograniczona. Chętni seniorzy mogą się zapisać do 21.09. (sobota) do 7:30 pod nr. tel. 692 600 405.

– IV Parada Seniorów wyruszy z Rynku Staromiejskiego o 13:30 – organizatorem tego wydarzenia jest Zespół Doradczy Prezydenta Miasta Stargard ds. Seniorów. Odświętnie przebrani seniorzy kolejny raz udowodnią mieszkańcom Stargardu, że aktywność wcale nie musi iść na emeryturę.

– O 14:00 w Teatrze Letnim w Parku Chrobrego rozpocznie się Festyn Seniora.

SCK wspólnie ze stargardzkimi stowarzyszeniami, działającymi na rzecz seniorów, zapewnią wiele atrakcji, m.in.:

– kącik urody, występy artystyczne,

– badanie słuchu, badanie na obecność wirusa HCV,

– pokazy kulinarne połączone z degustacją  przygotowane przez Studio Kulinarne Look&Cook,

– znakowanie rowerów (uwaga: do oznakowania roweru wymagany jest dokument tożsamości oraz dokumenty potwierdzające własność roweru – np. karta gwarancyjna, faktura zakupu, umowa kupna/sprzedaży),

– poczęstunek: kawa, tort, stoisko Browaru Stargard,

– stoisko pracowni fotograficznej Stargardzkiego Centrum Kultury.

Podczas festynu seniorzy uzyskają też pomoc w wypełnieniu wniosku o wydanie Stargardzkiej Karty Seniora oraz otrzymają Kopertę Życia. Dodatkowo będzie można uzyskać wiele informacji w zakresie możliwości wsparcia społecznego osób starszych w różnych obszarach. Będą ich udzielać organizacje i instytucje, np. Dzienny Dom Senior+ i Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Na 16:00 zaplanowano oficjalne przedstawienie wyników głosowania w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Będzie także okazja do wzięcia udziału w konkursach organizowanych na miejscu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, m.in. bilety na niedzielną przejażdżkę autobusem MPK „Seniorze poznaj Stargard z Prezydentem”. O 19:00 z kolei coś dla miłośników zabawy przy największych tanecznych hitach – potańcówka przy muzyce DJ OKO.

W sobotę, bawiąc się na festynie, warto też zajrzeć na ul. Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Tam będzie można wziąć udział w ciekawym projekcie Książnicy Stargardzkiej – „W drodze”. To akcja polegająca na „tkaniu pajęczyny” losów stargardzkiej społeczności. Od godz. 11.00 do 18.00 przechodzący mieszkańcy stworzą przestrzenną instalację, ilustrującą pochodzenie ich rodzin. Na koniec powstanie pajęczyna, która zostanie udokumentowana fotograficznie. To interesujące przedsięwzięcie realizowane jest w ramach obchodów Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2019 r.

Ostatnia odsłona IV Stargardzkich Dni Seniora – w niedzielę (22.09.) – to okazja do uczestnictwa w wycieczkach turystycznych. Na chętnych czekają dwie propozycje: rowerowa i autobusowa. Wycieczka rowerowa rozpoczyna się i kończy przed Bramą Pyrzycką. Trasa przebiega przez Mroczeń, Strachocin, Ulikowo, Kiczarowo, Grabowo, Klępino i ma długość ok. 25 km. Zbiórka uczestników o 10:00. Chętni seniorzy mogą zapisać się do wtorku (17.09.) pod nr tel. 500 477 600. Przejazd będzie zabezpieczony przez członków Stowarzyszenia Stargard na Rowery. Tempo wycieczki i częstotliwość przerw zostanie dostosowana do potrzeb uczestników. Uwaga: warunkiem koniecznym jest posiadanie kasku. Na miejscu wszyscy uczestnicy otrzymają kamizelki odblaskowe.

Druga propozycja to „Seniorze poznaj Stargard z Prezydentem” – przejażdżka autobusem MPK. Przewodnikami będą prezydent Rafał Zając i Marcin Burdziej z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Wycieczka startuje o godz. 12.00 ze Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Bilety będzie można wygrać w różnych konkursach organizowanych podczas wszystkich dni imprezy.

Stargardzkie Dni Seniora organizowane są przy licznym wsparciu organizacji pozarządowych, aktywnie współpracujących z miastem, które na co dzień zrzeszają w swych szeregach wielu seniorów i posiadają duże doświadczenie w zakresie ich aktywizacji.

(r) – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułStargardzcy graficy Ryszard Baloń i Hubert Tomczak docenieni
Następny artykułMałgorzata Kidawa-Błońska w Stargardzie: Ta władza nie lubi wolności


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj