Młodzieżowy Strajk Klimatyczny: „Ręce w górę, węgiel w ziemię”

0

W Proteście Tysiąca Miast, zorganizowanym przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, uczestniczyła też stargardzka młodzież. Uczniowie m.in. I LO, II LO i SP 5 spotkali się przy pomniku św. Jana Pawła II, aby wyrazić swoje zaniepokojenie zmianami klimatycznymi i ich skutkami.

W piątek 20 września młodzież skandowała hasła związane z protestem, m.in.: „Ręce w górę, węgiel w ziemię”, „Nie chcemy suszy, nikt nas nie zagłuszy”, „Nie chcemy powodzi, ten rząd nas zawodzi”. Jedna z liderek manifestacji mówiła: – Ziemia da sobie radę, ale nie my – w takim klimacie.

Podobne manifestacje odbyły się w 71 miastach w Polsce i tysiącach na całym świecie [za newsweek.pl].

Poniżej postulaty Młodzieżowego Strajku Klimatycznego:

– Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

– Wzywamy rząd polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego. Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów – w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

– Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie. Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

– Żądamy, by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym. Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

– Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii. Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

– Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wymagamy, by respektowano prawa i potrzeby wszystkich, których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułZostaw samochód, wybierz autobus
Następny artykułCiekawe projekty domów wybierane przez mieszkańców Naszej okolicy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj