Grubas skończył 20 lat. Panie ćwiczą, ile mogą

0

Pełna nazwa to Stowarzyszenie Walki z Otyłością, Promocja Zdrowia i Zgrabnej Sylwetki „Grubas”. Nazwa świadczy o dystansie do siebie członkiń stowarzyszenia. W bardzo wielu przypadkach jest przekorna. Panie przychodzą, by poćwiczyć, bo dbają o siebie.

Działają od 1989 roku. Na początku pod wodzą Joanny Werzun, później Danuty Lalik i Jerzego Widoniaka. Pierwsze zajęcia odbywały się w SP 12, jeszcze za dyrekcji Ewy Sowy. W ćwiczeniach uczestniczyli też panowie. Teraz są same panie – około 70.

Ćwiczą w SP 11. Spotykają się tam dwa razy w tygodniu – w poniedziałki i środy o godz. 18.30. W soboty chodzą na basen w SP 5. Co czwartek jeżdżą na Lagunę. Raz w miesiącu – do teatru. Niedługo jadą na grzyby.

– Przychodzimy tu dla sportu, kondycji i zdrowia. Robimy to dla siebie. Nie mamy żadnych dotacji, wszystko robimy ze składek – mówi Krystyna Dybul-Domke, prezes Grubasa od ponad 10 lat (fot. 11). – Jedynie teraz, na organizację naszego jubileuszu 20-lecia, otrzymaliśmy dofinansowanie od prezydenta Stargardu i marszałka województwa. Są patronami naszej imprezy.

Prezes mówi, że panie chętnie przychodzą na zajęcia: gimnastykę, ćwiczenia na matach i w siłowni. Bywa, że ktoś je zachęcił. Niektóre trzeba było zdopingować: „Rusz się”. Innym lekarz zalecił takie ćwiczenia. Każda ćwiczy, ile może. Zdarza się, że robią sobie przerwę, nawet kilkuletnią, i wracają. Bo ważne jest samo spotkanie, czysto towarzyskie. Najstarsza z pań ma 74 lata, najmłodsza przekroczyła 20 lat.

Pytamy panią Krystynę, jak to wszystko ogarnia i dlaczego to robi. – Bo chce mi się robić coś dla ludzi – odpowiada.

Jej prawa ręka, Katarzyna Kołacka, dodaje: – Miło jest patrzeć, jak ludzie się integrują. Jak przez ćwiczenia wpływają na swoje zdrowie i samopoczucie. Grubas w nazwie w niczym im nie przeszkadza. Robią swoje. Jesteśmy jednym z niewielu klubów w Polsce, który przetrwał w takiej formule. Tu jest więcej luzu. Nic się nikomu nie narzuca. Panie same się pilnują.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułKandydaci Koalicji Obywatelskiej za S10. „Samorządy powinny włączyć się w to”
Następny artykułUnikalny katalog kartkowy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj