Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki zaprasza 19 października do dawnego opactwa cystersów w Kołbaczu na kolejną, 12. edycję projektu „Cienie zapomnianych kultur”. Archeologia pamięci, oswajanie pustki po tych, którzy byli przed nami, spustoszenia powodowane przez czas i historię, potrzeba zakorzeniania się – to wątki, które wybrzmią podczas tegorocznej edycji.
W programie:
godz. 19.00
Spotkanie z Moniką Sznajderman, pisarką, założycielką wydawnictwa Czarne
świetlica w Kołbaczu, ul. Warcisława 7 (obok kościoła pocysterskiego)
Monika Sznajderman (fot. 1) jest antropologiem kultury, pisarką, założycielką i szefową wydawnictwa Czarne. Urodzona w Warszawie, od ponad 30 lat mieszka w Wołowcu w Beskidzie Niskim wraz z mężem Andrzejem Stasiukiem. Jest m.in. finalistką Nagrody Literackiej „Nike” 2017 za rodzinną historię pt. „Fałszerze pieprzu”. Okazją do spotkania w Kołbaczu będzie najnowsza książka autorki – „Pusty las”.
„Pusty las” to książka o życiu „wśród zrujnowanych cerkwi i zdziczałych sadów”, o wrastaniu w osierocony krajobraz i o czytaniu świata, który trwa już tylko w powidokach czegoś, czego „nie wolno przeoczyć” – jak pisze prof. Paweł Próchniak.
„Pusty las” to opowieść, która prowokuje do stawiania uniwersalnych pytań wobec śladów po nieobecnych i podejmowania próby zakorzeniania się na nieswoim – na „połemkowskim”, „pożydowskim”, czy – jak w naszym regionie – na „poniemieckim”.
Podczas spotkania będzie można kupić książki autorki.
Spotkanie poprzedzi wystawa fotografii dokumentująca 10 lat działań stowarzyszenia Spichlerz Sztuki w przestrzeni pocysterskiego Kołbacza.
godz. 20.30
Koncert Resina – Subtelność i niepokój
kościół pocysterski w Kołbaczu
Resina (fot. 2 i 3) to solowy projekt Karoliny Rec. Kompozytorka i wiolonczelistka znana jest polskiej publiczności ze współpracy z długą listą różnorodnych artystów ze sceny alternatywnej.
W Kołbaczu usłyszymy muzykę z jej drugiego albumu „Traces”. Resina twórczo przetwarza brzmienia wiolonczeli z użyciem prostej elektroniki, okrasza je motywami wokalnymi i perkusyjnymi, zapętla, pozwalając słuchaczowi zasłuchać się w nałożonych na siebie warstwach.
Płyta przynosi kompozycje pełne napięcia, dramatyzmu, ale i subtelności. Swoje inspiracje Resina czerpie ze swoistej obsesji na punkcie ruin obiektów sakralnych, obserwowanych uważnie wspomnień, świadectw ocalałych z przemocy i spustoszeń spowodowanych przez czas – wszelkich zjawisk związanych z pominięciem lub deformacją.
Resina jest pierwszą polską artystką, która podpisała kontrakt płytowy z legendarną brytyjską wytwórnią FatCat Records. Koncertowi towarzyszyć będą wizualizacje.
zaraz po koncercie
ok. godz. 21:30
Mapping 3D na elewacji kościoła pocysterskiego – kontynuacja multimedialnej opowieści
Kolejna odsłona mappingu 3D (fot. 4) na ścianie nawy głównej kościoła pocysterskiego. Barwne widowisko multimedialne, które połączy światło, dźwięk i architekturę. Animacje inspirowane legendami cysterskimi, pionierską działalnością gospodarczą cystersów (m.in. agrarną, sadowniczą i hydrotechniczną), burzliwą historią i przyszłością obiektu. W tym roku pojawią się także wątki związane z późniejszą historią Kołbacza.
W projekt mappingu zaangażowani są artyści: animator Patryk Stępniak-Pater, Artur „Sosen” Klimaszewski – kompozytor, związany przez lata m.in. z poznańskim Teatrem Strefa Ciszy, oraz szczecińskie studio filmowe TwoShots.
WSTĘP WOLNY
szczegóły: www.spichlerz-sztuki.pl
„Cienie zapomnianych kultur” to projekt realizowany od 2008 roku przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki, który ma na celu prezentowanie tematów kulturowych, etnograficznych i historycznych zacieranych przez czas, a wartych ocalenia i skonfrontowania ze współczesnością. Wydarzenie jest okazją do stawiana pytań o naszą kulturową pamięć i tożsamość. W Kołbaczu goszczą cenieni artyści, muzycy, etnografowie i społecznicy. Niezwykłą atmosferę wydarzenia współtworzy przestrzeń najstarszego na Pomorzu cysterskiego opactwa w Kołbaczu, uznanego w 2014 roku za Pomnik Historii.
Projekt „Cienie zapomnianych kultur” współfinansowany jest ze środków z budżetu Powiatu Gryfińskiego, Województwa Zachodniopomorskiego, dzięki wsparciu sieci sklepów Netto, firmy Asko-Tech, Elte, Odra Land, Spółki Wodnej Kołbacz, MN Sport, Apteki Karotka, SGB Bank Spółdzielczy w Chojnie i prywatnych darczyńców.
Patronat medialny nad imprezą objęli: Gazeta Wyborcza Szczecin, Gazeta Chojeńska, TVP Szczecin, Radio Szczecin, Infoludek.pl, Stargardzka.pl
(r), fot. – źródło: Spichlerz Sztuki (fot. 1 – Krzysztof Dubiel, fot. 2 – Kamila Chomicz)
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!