Jest rekord! 944 osoby z różową wstążką w jednym miejscu

0

To był bardzo widowiskowy start tegorocznej edycji Powiatowego Miesiąca Walki z Rakiem. Na Rynku Staromiejskim podjęto próbę bicia rekordu na najliczniejsze grono osób z różową wstążką – oficjalnym symbolem walki z chorobami nowotworowymi.

Wszystko odbyło się wczoraj. Mieszkańcy dopisali. Każdy był liczony, wchodząc przez bramkę do specjalnej, ograniczonej taśmą, strefy na płycie Rynku. Były osoby w każdym wieku: od dzidziusiów w wózkach po osoby w zaawansowanym wieku. Kobiety i mężczyźni. Każdy miał różową wstążkę.

Akcję charakteryzowało „Trzy razy piętnaście”. A to dlatego, że rekord bito 15 października o godz. 15, rozpoczynając 15. edycję PMWzR – cykl imprez poświęconych profilaktyce i promocji zdrowia.

Minuta na rekord

W kulminacyjnym momencie wszyscy ścieśnili się koło małej sceny i podnieśli ręce. Po minucie wszystko było jasne: próba bicia rekordu udała się. Stawiły się tam 944 osoby z różową wstążką – wielokrotnie więcej niż wymagane minimum 100 osób.

Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie Amazonek „Stokrotka”, a współorganizatorami Starostwo w Stargardzie i Urząd Miejski w Stargardzie.

Sędzina Biura Rekordów Klaudia Malesińska wręczyła Halinie Gutowskiej, prezes stowarzyszenia, certyfikat potwierdzający rekord.

– To ważny moment dla mieszkanek i mieszkańców. Cieszę się z rekordu. Dziękuję za obecność – mówiła starosta Iwona Wiśniewska, apelując: – Dbajcie o siebie, o swoje zdrowie.

Prezydent Rafał Zając dodał: – Profilaktyka i diagnoza to podstawa.

– To nie jest rekord dla rekordu. To rekord w określonym celu – podkreśliła prezes Stokrotki.

Tak rozpoczął się 15. Powiatowy Miesiąc Walki z Rakiem.

Badać się, nie odkładać na później

Organizatorzy PMWzR zachęcają do zapisywania się na bezpłatne badania urologiczne dla kobiet i mężczyzn. Rejestracja jest możliwa telefonicznie pod numerem 533 367 039, w godzinach 8-14.

Z kolei na badania mammograficzne panie mogą się zapisywać w godzinach 8-12, dzwoniąc pod numer 91 578 92 88.

Ogółem przygotowano pulę 140 badań urologicznych w pracowni szpitala w Stargardzie przy ul. Wojska Polskiego 27. Zarejestrowani mogą zgłaszać się do pracowni urologicznej w dniach 8, 10 i 23 listopada.

Dla kobiet w wieku 40-49 lat i powyżej 70 lat pracownia mammografii stargardzkiego szpitala przeprowadzi 50 bezpłatnych badań. Darmową mammografią bez limitu objęto natomiast panie w wieku 50-59 lat.

Dzień Otwarty w DKK

W środę 16 października organizacje pozarządowe, zaangażowane w przygotowanie tegorocznej edycji PMWzR, zapraszają do Domu Kultury Kolejarza przy ul. Szczecińskiej 17.

Zaplanowano tam Dzień Otwarty, który potrwa w godz. od 10 do 17. Na mieszkańców czekać będą liczne stoiska z ofertą bliską PMWzR (m.in. profilaktyka, terapia wzmacniająca funkcjonowanie organizmu, zabiegi pielęgnacyjne, bezpłatne badania słuchu, pokazy pielęgnacji skóry i włosów oraz pomiary poziomu cukru i ciśnienia krwi). Swoje stoisko przygotowało także Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Będzie tam można otrzymać szczegółowe informacje nt. dofinansowania zakupów sprzętu rehabilitacyjnego.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułMAH. Cztery pory roku. Pomorze w malarstwie Ernsta Kolbego (1876-1945)
Następny artykuł„Stargard tajemniczy i nieznany” – wciąż odkrywany i zaskakujący


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj