PKP PLK też dla żaby, lisa i jelenia

0

Żaby, wilki, wydry i jelenie swobodnie przekroczą tory na linii kolejowej z Poznania do Szczecina. PKP Polskie Linie Kolejowe SA na ponad 90 obiektach zapewnią przejścia dla ssaków, gadów i płazów. Zarządca infrastruktury podczas prowadzenia inwestycji za 4 mld zł dba o skuteczną ochronę środowiska – informuje PKP PLK.

Sąsiadami trasy kolejowej z Poznania do Szczecina są m.in. wilki, wydry, żółwie błotne, żmije zygzakowate. Z myślą o nich PKP PLK SA wybudują wiadukt pod torami dla małych i średnich zwierząt oraz 8 przepustów dla płazów. Ponadto dla potrzeb zwierzęcych wędrówek zostaną zmodernizowane istniejące obiekty. W sumie ponad 80 obiektów, w tym 66 mostów, 6 wiaduktów i 13 przepustów będzie służyło tym stworzeniom.

Kolejowe mosty będą wyposażone w specjalne półki, które umożliwią zwierzętom pełzanie, skakanie lub dreptanie nad rzekami. Wiadukty pod i nad linią kolejową pozwolą bezpiecznie przekroczyć tory sarnom, wilkom, dzikom czy lisom. Płazy bez problemu będą korzystać ze specjalnie dla nich dostosowanych przepustów pod torami.

Poznać zwyczaje zwierząt obok linii kolejowych

Prace na torach między Wielkopolską a Pomorzem Zachodnim prowadzone są w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 59 na odcinku Poznań Główny – Szczecin Dąbie”. Linia przebiega przez kilka obszarów Natura 2000. Inwestycja realizowana jest na podstawie uzyskanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, która określa, w jaki sposób powinny być prowadzone roboty, ze szczególnym uwzględnieniem zwierząt i roślin.

Zlecane przez PLK badania terenowe, wykorzystanie kamer i fotopułapek pozwoliły poznać zwyczaje zwierząt obok linii kolejowych. Filmy pokazują, że wilki po sprawdzeniu sytuacji ostrożnie i spokojnie przechodzą przez tory (film). Lisy i zające swobodnie czują się przy liniach kolejowych (film 1) i (film 2). O nadjeżdżającym pociągu ostrzeże je dźwiękowe urządzenie ochrony zwierząt, w kształcie słupka z nagłośnieniem, które odtwarza specjalnie przygotowane ostrzegawcze głosy zwierząt.

Stąd też stado szybkich jeleni pozwala sobie na spacer w pobliżu linii kolejowej, jednak zachowuje ostrożność i nadsłuchuje, czy nie przejeżdża pociąg (film) Ostrożność zachowują także łosie, szczególnie gdy prowadzą młode (film).

Specjalnie dostosowane przepusty

Żaby rzadko przeskakują przez torowisko. Podobnie jak żółwie, mogą korzystać ze szlaków przez specjalnie dostosowane przepusty. Zaskrońce przypełzają wygrzewać się koło szyn, do czasu, kiedy poczują drgania nadjeżdżającego pociągu. Wówczas znikają w otoczeniu. Nietoperze w dzień szukają schronienia w kolejowych mostach i przepustach. Nocą bez problemów korzystają z przestrzeni ponad torami i siecią trakcyjną (film).

Wszystkie inwestycje PKP PLK prowadzone są z poszanowaniem środowiska. PLK takie wymagania stawia również wykonawcom. Powstają obiekty
i urządzenia, pozwalające zwierzętom na swobodne wędrówki przez tereny kolejowe.

Od kilku lat zwierzęta korzystają z przejść m.in. na trasie Poznań – Wrocław, Warszawa – Kunowice czy Legnica – Zgorzelec. Również obiekty służą zwierzętom – do pełnienia przejść przystosowany został m.in. most na Martwej Wiśle w Gdańsku.

(r), fot. – źródło: PKP PLK SA

Poprzedni artykułDo Szczecina nie przez Stargard Zachód
Następny artykułDotykam = Wygrywam. Badaj piersi i noś dobrze dopasowany biustonosz


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj