Dotykam = Wygrywam. Badaj piersi i noś dobrze dopasowany biustonosz

0

Przypomnijmy: według specjalistów najlepszym sposobem na wczesne wykrycie nowotworu piersi jest dokładne ich poznanie i comiesięczne samobadanie. Poprawnie i regularnie wykonuje je jedynie 2-3 proc. kobiet.

Trwa Powiatowy Miesiąc Walki z Rakiem. Współgra z nim akcja Dotykam = Wygrywam, której ambasadorką jest posłanka Zofia Ławrynowicz. Akcję wspiera Powiat Stargardzki. Stąd też niedawno w auli Zespołu Szkół nr 1 odbyło się spotkanie z uczennicami szkół ponadpodstawowych oraz studentkami Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Stargardzie.

– To 8. edycja akcji Dotykam = Wygrywam. Wraz z brafitterką Agnieszką Koszutą chcemy wam powiedzieć o rzeczach ważnych. Ale nie będziemy was straszyć, tylko powiemy: nie wstydźcie się. A później o tym, jak badać piersi, jak często i dlaczego ważne jest, by nosić dobrze dobrany stanik – mówiła posłanka do licznie zebranych młodych kobiet.

Bądź ekspertem od swoich piersi

Podczas spotkania wyświetlono na dwóch ekranach klipy z udziałem kobiet w różnym wieku, m.in. znanych aktorek i dziennikarek, oraz Daniela Qczaja – trenera motywatora, którzy wsparli akcję. Była też rozmowa z nim, gdyż rak piersi także dotyka mężczyzn – choć występuje rzadziej niż u pań.

– To wy będziecie ekspertkami od waszych piersi. Różne są sposoby ich samobadania. Można stanąć przed lustrem i obejrzeć je, uwzględniając to, że jedna pierś jest mniejsza od drugiej: czy coś się zmieniło w ich wyglądzie, np. wielkość, czy nie ma zmarszczek, czy sutki są wklęśnięte (a wcześniej nie były), czy z brodawki sutka nie wydobywa się wydzielina, czy są zaczerwienienia. Następnie (można to robić pod prysznicem) trzeba naciskać koliście pierś trzema środkowymi palcami, nie opuszczając żadnego miejsca, aby upewnić się, że nie ma zgrubień. Należy też badać węzły chłonne, czy się nie powiększyły. To wszystko trzeba sprawdzać co miesiąc, tego samego dnia. Samobadanie można też robić na leżąco – mówiła Agnieszka Koszuta., dodając, że najlepiej badać się między 6. a 9. dniem cyklu.

Padła też rada: – Jeśli zauważysz cokolwiek, czego nie było, idź do lekarza.

Stanika nie powinnyśmy czuć

Dalsza część spotkania poświęcona była potrzebie noszenia dobrze dobranego biustonosza. Zofia Ławrynowicz wspomniała: – Mnie do brafitterki namówił mój syn.

– Stanik powinien być taki, żebyśmy go nie czuły – zaznaczyła Agnieszka Koszuta. – Źle dobrany, czasami obciąża kręgosłup.

Brafitterka dokładnie wytłumaczyła, na przykładzie manekina ubranego w biustonosz, jaki on powinien być: obwód, pod łopatkami, stabilnie przylega do ciała; fiszbiny okalają całą pierś i przylegają do ciała; miseczka całkowicie obejmuje pierś.

Na koniec, w ramach akcji re(CYC)ling, czyli zbiórka starych biustonoszy, która towarzyszy kampanii Dotykam = Wygrywam, uczestniczki spotkania wrzuciły do specjalnego pudła swoje stare lub źle dopasowane staniki. Pieniądze z ich utylizacji będą przekazane stowarzyszeniu Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Każda kobieta może wesprzeć tę akcję, oddając do 31 października br. swój niechciany biustonosz do jednego z salonów z bielizną w całej Polsce, oznaczonych logiem kampanii Dotykam = Wygrywam. W Stargardzie można to zrobić w Salonie AGK Style Braffiting Agnieszka Koszuta przy ul. Czarnieckiego 30/31.

Więcej o kampanii na stronie: dotykamwygrywam.pl

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułPKP PLK też dla żaby, lisa i jelenia
Następny artykuł„Żywioły wyobraźni”. Obrazy i rzeźby stworzone w niecodziennych technikach


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj