SFF 2019 w Piwnicy TPS. Filmy warte obejrzenia

0

Jak co roku, po kolejnej edycji Szczecin Film Festival, w Piwnicy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu odbędzie się pokaz nagrodzonych filmów SFF’19.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych – 16 listopada (sobota) godz. 18.

W programie:

Nagroda  za najlepszy film, ufundowana przez Prezydenta Miasta Szczecin

„Krzyżoki”

reż. Anna Gawlita, 2018, POL

czas projekcji: 19’27”

W pewnej wsi w okolicach Opola trwają obchody Niedzieli Wielkanocnej. Ludzie zbierają się przed kościołem, ale tłoczą się tu również konie. To tradycyjny element obchodów świąt, na które składają się modlitwy, konny objazd wokół pobliskich zabudowań oraz żarliwe śpiewy zakrapiane alkoholem. Enigmatyczny montaż i czarno-białe zdjęcia oddają podniosłą atmosferę święta, w którym sacrum łączy się z profanum w przedziwnej gonitwie. Patronuje jej niewielka figurka Chrystusa Zmartwychwstałego. Tak celebrowane Krzyżoki są obyczajem typowym dla południa Polski. Podczas trzydziestopięciokilometrowej trasy mieszkańcy modlą się i śpiewają nabożne pieśni. W czasie postojów odpoczywają, jedzą i piją wódkę. Stan zmęczenia i upojenia alkoholowego miesza się ze stanem uniesienia religijnego. Sacrum i profanum.

Nagroda  za najbardziej poruszający film, ufundowana przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

„Iktamuli”

reż. Anne-Christin Plate, 2019, GER

czas projekcji: 5’28”

Film przedstawia myśli i uczucia matki tzw. upośledzonego umysłowo syna. W codziennym życiu z synem przeszkadzają jej niejednorodne uczucia i wewnętrzna walka, żeby zaakceptować go takim, jakim jest. Historia jest opowiedziana przez asocjacyjny montaż scen, odpowiadający uczuciom i doświadczeniom matki, w tle zaś słyszymy jej monolog wewnętrzny.

Premiera na Szczecin Film Festiwal 2019

„Jestem z Doumga”

reż. Małgorzata Frymus, zdjęcia Łukasz Nyks

czas projekcji: 41′

„Jestem z Doumga” to opowieść o Amadou Sy, mieszkańcu Stargardu, który idzie przez życie z podniesioną głową, dumnie i odpowiedzialnie. Ma wielkie serce, w którym dwie ojczyzny Polska i Senegal zajmują wiele miejsca. Kocha obie tak samo mocno, obie podziwia i ceni. Film pokazuje  Europejczyka i Afrykańczyka w jednym – jak doskonale harmonizuje w sobie miłość i przywiązanie do obu swoich ojczyzn, nie stawiając którejkolwiek wyżej.

Na pokaz wstęp wolny. Jego organizatorami są Stowarzyszenie OFFicyna w Szczecinie i Towarzystwo Przyjaciół Stargardu.

bk

Poprzedni artykułNapraw rower, naładuj telefon i ruszaj w drogę
Następny artykułOsiedle Zachód. Zamiast betonowej pustyni – otoczenie przyjazne dla ludzi


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj