Modernizacja wiaduktów. Objazdy i przejścia

0

Od wtorku 12 listopada kierowcy i piesi w Stargardzie muszą liczyć się z utrudnieniami – informuje Trakcja PRKiI SA, wykonawca robót na terenie stacji PKP. Związane jest to z modernizacją 2 z 4 wiaduktów kolejowych w mieście, w ramach inwestycji PKP PLK SA. Prace prowadzone będą etapami. Ale już od soboty 9 listopada wchodzą zmiany w kursowaniu autobusów MPK.

W pierwszej kolejności zamknięty zostanie wiadukt na styku ulic Szczecińska/Wyszyńskiego – obiekt ten będzie całkowicie wyłączony z ruchu, zarówno pojazdów, jak i pieszych. Kilka tygodni później – jeszcze w tym roku – zamknięty zostanie także wiadukt nad ul. Składową.

Dla kierowców zaplanowano objazd ulicami Bema, Bogusława IV i Czarnieckiego.

Dla pieszych, poruszających się w obszarze objętym pracami, wyznaczony zostanie tymczasowy ciąg komunikacyjny. Umożliwi on przejście pomiędzy ul. Szczecińską a ul. Wyszyńskiego.

Aby dostać się ze Szczecińskiej na Wyszyńskiego najpierw trzeba dojść ul. Towarową lub przez teren ZCP do minironda. Następnie należy wejść na tymczasowy ciąg komunikacyjny i dojść nim do końca peronu 2. Z peronu 2 trzeba udać się przejściem podziemnym na peron 1 i dalej na ul. Dworcową. Na schodach, w przejściach pod torami, zamontowane zostaną rynny ułatwiające przeprowadzenie rowerów.

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą korzystać z tej samej trasy. Nie muszą jednak przechodzić przez podziemne przejście. Zostaną skierowani na przejście w poziomie torów, zlokalizowane na wysokości budynku poczty.

Wiadukt nad ul. Składową również zostanie całkowicie zamknięty dla ruchu pojazdów i pieszych. Kierowcy będą mogli korzystać z objazdu ulicami Piłsudskiego, Konopnickiej, Pierwszej Brygady i Ceglaną. Aby usprawnić ruch pojazdów na trasie objazdu, na skrzyżowaniu ul. Pierwszej Brygady z ul. Ceglaną wykonane zostanie tymczasowe rondo. Takie ułatwienie pojawi się na przełomie listopada i grudnia – czyli po zakończeniu remontu ul. Pierwszej Brygady przez ZDP.

Na tym etapie prac wiadukty nad ulicami Pierwszej Brygady/Konopnickiej oraz ul. Bogusława IV będą otwarte dla ruchu pojazdów i pieszych.

Fragment ul. Towarowej na odcinku od wjazdu na parking przy Urzędzie Skarbowym do ul. Pierwszej Brygady będzie jednokierunkowy (przejazd tylko w kierunku Pierwszej Brygady).

W przypadku wystąpienia utrudnień w ruchu na trasach objazdów planuje się wprowadzenie ręcznego kierowania ruchem przez strażników miejskich.

MPK. Zmiany tras i rozkładów jazdy

W związku z modernizacją ww. wiaduktów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji wprowadzi zmiany w trasach kursowania autobusów, które będą obowiązywać już od soboty 9 listopada.

Linia nr 8 będzie kursować na trasie: Tańskiego – Wojska Polskiego/ Piłsudskiego – Tańskiego.

Szczegóły tej trasy: Tańskiego – Lotników – Lelewela – Broniewskiego –  Warszawska – Staszica – Czarnieckiego – Wojska Polskiego/Piłsudskiego – Czarnieckiego – Staszica – Warszawska – Broniewskiego – Lotników – Tańskiego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu autobusy linii nr 8 ominą objazdy. Rozkład jazdy jest tymczasowy, a kursy będą obsługiwać pojazdy przegubowe.

Linia nr 13 od Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego do ul. Krzywoustego będzie jeździć ulicami: Bema, Bogusława IV i Staszica, zatrzymując się na wszystkich przystankach zlokalizowanych przy trasie przejazdu. Dla linii nr 13 obowiązywać będzie nowy rozkład jazdy. Wszystkie kursy linii w obie strony przebiegną przez ulice: Pogodną, al. Gryfa, Kościuszki, plac Słoneczny.

Linia nr 24 zamiast – jak do tej pory – od ul. Piłsudskiego, kursować będzie od Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego do ul. Metalowej. Zaplanowana zmiana trasy zapewni punktualny dojazd i powrót z pracy dla mieszkańców Stargardu pracujących w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii.

Autobusy linii nr 33 od Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego do ul. Krzywoustego będą jeździć ulicami: Bema, Bogusława IV i Staszica, zatrzymując się na wszystkich przystankach po trasie przejazdu.

Tymczasowa trasa linii nr 32 od ul. Struga do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego będzie prowadzić ulicami: Czarnieckiego, Bogusława IV i Bema.

Autobusy linii nr 36 od ul. Staszica do Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego pojadą natomiast ulicami Bogusława IV i Bema.

W czasie trwania inwestycji kolejowej obowiązywać będzie zmieniony rozkład jazdy dla linii nr 2, 9, 10, 12. Rozkłady uwzględnią wydłużone czasy przejazdów autobusów od ul. Szczecińskiej do ul. Wyszyńskiego – w obie strony, które pojadą ulicami Barnima i Bema oraz Dworcową, Pierwszej Brygady i Towarową.

Nowe rozkłady jazdy będą dostępne także w aplikacjach Jak Dojadę oraz Kiedy Przyjedzie. Od 9.11. (sobota) MPK uruchomi do dyspozycji mieszkańców całodobowy numer informacyjny: 91 573 13 82. Szczegółowe i aktualne wiadomości o zmianach znajdują się również na stronie www.mpkstargard.pl. Pasażerowie mogą także korzystać z punktów informacyjnych przy Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym  (tel. 91 577 24 49), przy pętli Moniuszki (91 573 24 46) i na os. Lotnisko (91 576 21 22).

Podczas prowadzonych robót wybór komunikacji miejskiej jest dobrą alternatywą dla samochodów. Warto także pomyśleć o poruszaniu się po Stargardzie rowerem.

W rejonie prowadzonych prac kierowcy, rowerzyści i piesi powinni zachować ostrożność oraz zwrócić szczególną uwagę na znaki drogowe, wskazujące trasy objazdów i tymczasowego ciągu komunikacyjnego.

(r) – źródła: UM w Stargardzie, MPK

fot. Maciej Kuszela

Poprzedni artykułNa Chełmońskiego dużo jaśniej
Następny artykułŚwięto Niepodległości. Zmiana organizacji ruchu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj