Galeria Jednego Obrazu. Andrzej Dobrzyński „Powrót króla”

1

Tradycją tej galerii, znajdującej się w Czytelni Głównej i Informatorium Książnicy Stargardzkiej, stało się eksponowanie w listopadzie pracy nieżyjącego stargardzkiego artysty. Od 4 listopada jest to obraz olejny pędzla Andrzeja Dobrzyńskiego „Powrót króla”.

Andrzej Dobrzyński zmarł nagle, w rozkwicie swego talentu malarskiego, 5 sierpnia 1996 roku.

Pierwsze próby malarskie podejmował, będąc jeszcze uczniem Szkoły Podstawowej nr 5. Następnie uczył się w Liceum Plastycznym w Szczecinie, ale z przyczyn losowych nie ukończył go.

Inspirowała go literatura fantastyczna, a natchnienia szukał w muzyce Pink Floyd, Yes, Genesis, Tangerine Dream czy Vangelisa. Jego prace zaczęto wystawiać w kraju i za granicą.

Był członkiem grupy twórców przy Wojewódzkim Domu Kultury w Szczecinie, a później również Klubu Twórców Nieprofesjonalnych przy Stargardzkim Centrum Kultury. W tym czasie, eksperymentując, coraz bardziej doskonalił warsztat malarski.

Zainteresowanie fantastyką potwierdzała jego przynależność do najprężniej działającego w Polsce Gdańskiego Klubu Fantastyki. Był twórcą oficjalnych znaczków i plakatów firmujących „Nordcom” – Ogólnopolskie Spotkania Miłośników Fantastyki, a jego prace były drukowane w fanzinie SF „Czerwony Karzeł”.

Prace Andrzeja Dobrzyńskiego umieszczał w swoim fanzinie „Sagittarius” Niemiecki Klub Fantastyki. Zbierały one bardzo pochlebne recenzje. Zainteresowanie jego pracami wyraził również Amerykański Klub Fantastyki im. R. Hubbarda.

W miarę upływu czasu jego twórczość stawała się coraz bardziej różnorodna. Poszerzyła się również tematyka, która rozciągała się od fantastyki, przez portrety świętych, widoki i żartobliwe erotyki, po satyrę polityczną.

Obok malarstwa pojawiła się grafika. Był autorem serii grafik, które – po obróbce komputerowej – posłużyły za tło gry TeenAgent wydanej przez firmę Metropolis.

Zajął się także tworzeniem portretów, świętych postaci i widoków w nowym materiale – w kamieniu.

Był obdarzony niezwykłym talentem, a jego prace wciąż budzą podziw odbiorców.

(r), fot. – źródło: Książnica Stargardzka

Poprzedni artykułPrzy MDK budują lodowisko
Następny artykułPodwórkowa integracja przy Czarnieckiego


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

  1. W moich zbiorach znajdują się dwie oryginalne grafiki autora ora trzy obrazy olejne.
    Jestem dumny gdyż malował je w mojej – większości obecności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj