MAH. Twórczość Ernsta Kolbego. Wszędzie, gdzie był, malował i to wiele

0

Dawno w stargardzkim muzeum nie było tego rodzaju wystawy, takiego malarstwa. Zaprezentowano je tak, jak mogło być pokazane w czasie, gdy powstawało. Autorem jest Ernst Kolbe.

Jego prace można oglądać w gmachu głównym Muzeum Archeologiczno-Historycznego – w sali przypominającej swym wystrojem dawne salony sztuki.

Wystawa pt. „Cztery pory roku. Pomorze w malarstwie Ernsta Kolbego (1876-1945)” jest drugim w Polsce przeglądem jego twórczości. Do września br. była prezentowana w Ratuszu Głównego Miasta, oddziale Muzeum Gdańska.

MAH zdecydowało, że w Stargardzie pokaże te prace, które ukazują tylko Pomorze Zachodnie. Powody były dwa. Po pierwsze Ernst Kolbe spędził swoje dzieciństwo i młodość w majątku Dalewo, a wykształcenie gimnazjalne otrzymał w Stargardzie. Po drugie z naszym miastem związany był jego brat Albert, który przez lata pełnił wiele funkcji w administracji miejskiej, m.in. był nadburmistrzem Stargardu.

Ernst Kolbe wszędzie, gdzie był, malował i to wiele. Obrazy jego autorstwa pojawiają się dość często w handlu antykwarycznym. Niestety część dzieł po sprzedaży wypada z obiegu publicznego, bo skrywane są w prywatnych kolekcjach. Tak jak dwa obrazy: widok Bramy Młyńskiej i wieży kościoła św. Jana w Stargardzie oraz jesienny park podworski w Ulikowie.

Mimo wszystko na ekspozycję w MAH udało się pozyskać obrazy pochodzące z obszernego prywatnego zbioru Ernsta Kolbego, wśród których są także stargardiana.

Charakterystyczny pędzel, grubo kładziona farba, światło i cień – to obrazy Kolbego. Pojawiają się na nich motywy podpatrzone w Stargardzie i jego okolicach. To zatrzymane chwile pochodzące ze świata, który już nie istnieje. Mimo na pozór ponurego nastroju tych prac możemy odnaleźć coś, co jest nam bliskie i wzbudza naszą radość – to czerwień gotyckiej cegły Bramy Młyńskiej i innych średniowiecznych wizytówek Stargardu.

Już w czasie wernisażu widać było, jak duże wrażenie robią na oglądających te obrazy – poza tymi o tematyce stargardzkiej, także pejzaże. Warto je zobaczyć. Wystawa czynna będzie do końca br.

W zorganizowaniu wystawy bardzo pomocny był m.in. Klub Kolekcjonerów, Miłośników Malarstwa i Sztuki Dawnej w Szczecinie.

bk – źródło: MAH w Stargardzie

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułPodwórkowa integracja przy Czarnieckiego
Następny artykułSFF 2019 w Piwnicy TPS. Filmy warte obejrzenia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj