Podwórko kamienicy przy Czarnieckiego 19 nie do poznania

0

Kiedyś były tam rozwalające się komórki, a w pobliżu – stare kanapy i podobne, nikomu niepotrzebne, sprzęty. Teraz to miejsce jest posprzątane i ukwiecone, stoi też stół z dwiema ławkami. Tylko pozazdrościć mieszkańcom kamienicy  tak urokliwego podwórka, o takim potencjale.

Wszystko to dzięki termomodernizacji budynku przy Czarnieckiego 19, która jeszcze trwa od strony ulicy.

Aby ożywić przestrzeń podwórka i zintegrować wokół niego mieszkańców, w sobotę odbyła się tam wielopokoleniowa akcja jego urządzania, w której uczestniczyli także inni stargardzianie.

– My dajemy zaczyn. Reszta – w rękach mieszkańców, tym bardziej, że to była ich inicjatywa w osobie pani Ewy Blachnik – mówiła w czasie akcji Arleta Majewska, dyrektor Wydziału Planowania i Rozwoju UM. – Zrobiliśmy podwórko. Teraz chcemy pochwalić się nim i zaprosić tutaj mieszkańców.

Najwięcej czasu zajęło sadzenie drzew, krzewów i kwiatów. Tu bardzo pomocne były dzieci. O tym co, gdzie ma rosnąć, decydowali lokatorzy kamienicy.

Nowe rośliny na podwórku bardzo wzbogaciły zieleń w tym miejscu. Rosnące przy murze dwa drzewka już nie są tak samotne, w tym grusza, która rośnie tam od dziesięcioleci i która – jak mówili mieszkańcy – nadal rodzi owoce.

W przerwie prac na stole pojawiły się ciasta, kawa i herbata. Każdy mógł się poczęstować.

Przy ścianach kamienicy zawisły na lince przedwojenne zdjęcia ulicy Czarnieckiego. Można było podziwiać urok znajdujących się przy niej budynków, w tym tego nr 19.

Na koniec w ramach cyklu „Historie opowiedziane dźwiękiem” w otoczeniu fotografii wystąpił chór Belcanto z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nie zabrakło wspomnień o minionych latach.

Przy okazji można było usłyszeć od najstarszych osób: – Mieszkam tu od lat. Teraz to jest dobrze. Ciepło w mieszkaniu bez palenia w piecu. I to ładne podwórko. Nic, tylko żyć.

Organizatorami akcji byli:  4C Centrum Ekonomii Społecznej, Fundacja Pod Aniołem, Narodowy Instytut Wolności przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Stargardzie.

Podobne akcje mogą odbyć się w innych miejscach, o ile z inicjatywą wyjdą sami mieszkańcy.

Projekt został dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułBezpieczniej i wygodniej na Niepodległości
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Cowels III rozbił Stal „trójkami”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj