Są pieniądze na remont Książnicy. A po nim: winda przy głównym wejściu, Pracownia Kreatywności, wewnętrzna przeprowadzka

0

Książnica Stargardzka doczekała się. Miasto zdobyło na jej remont dofinansowanie z Unii Europejskiej – prawie 4 mln zł. To  istotne wsparcie, dzięki któremu będzie można przeprowadzić renowację budynków, doposażyć obiekt w nowoczesne urządzenia, a także wzbogacić ofertę edukacyjną i kulturalną. Całkowity koszt inwestycji to ponad 8 mln zł.

Poprawi się wygląd i funkcjonalność biblioteki

– Na tę wiadomość czekało wielu stargardzian. Modernizacja Książnicy jest jednym z moich istotnych celów. To przecież miejsce licznie odwiedzane przez mieszkańców niemal w każdym wieku. Dofinansowanie, które pozyskaliśmy z moimi współpracownikami, pozwoli zarówno na rozszerzenie działalności placówki, jak i na zwiększenie jej dostępności. Jestem przekonany, że po remoncie bibliotekę będą odwiedzać również ci, którzy do tej pory do niej nie zaglądali. Ta modernizacja podniesie atrakcyjność oferty kulturalno-oświatowej w Stargardzie – mówi prezydent Rafał Zając.

Książnica zmieni się: poprawi się jej wygląd i funkcjonalność. O tym, co jeszcze się zmieni w Książnicy, a co zostanie po staremu, informuje jej dyrektor Krzysztof Kopacki.

W części pomiędzy zabytkową kamienicą a współczesnym budynkiem pojawi się główne wejście do biblioteki wraz z windą.

Książnica będzie prowadzić taką samą działalność i w takim samym zakresie jak dotąd. Nadal funkcjonować będą: Wypożyczalnia Główna, Czytelnia i Informatorium Naukowe, Dział Dziecięco-Młodzieżowy, Dział Multimedialny. Nie będzie już odrębnego Działu Pedagogicznego z księgozbiorem po zlikwidowanej w 2010 roku Bibliotece Pedagogicznej. Wszystkie zbiory tego działu zostaną przeniesione do Wypożyczalni i Czytelni Głównej.

Zmieni się nazwa Działu Multimedialnego na Dział Multimediów i Sztuk Wizualnych.

Na I piętrze zostanie otwarta Pracownia Multimedialna wyposażona w 8 stanowisk komputerowych i pomieszczenie do pracy indywidulnej.

Książnica Stargardzka – biblioteka zaangażowana społecznie

Natomiast w piwnicach – Pracownia Kreatywności, w której odbywać się będą różnorodne zajęcia dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Funkcjonować w niej będzie kilka kół zainteresowań, odbywać się będą zajęcia warsztatowe z zastosowaniem psychoterapii, skorzystać będzie można z pomocy w nauce. Z myślą o młodzieży prowadzona będzie edukacja prozawodowa i grupa samopomocowa „jesteśmy Najważniejsi”. Z myślą o dzieciach będą się odbywać zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym, które do przedszkoli nie uczęszczają. Dorośli, w tym seniorzy i osoby niepełnosprawne, będą mogli uczestniczyć w cyklicznych spotkaniach ze specjalistami z różnych dziedzin: stomatologami, prawnikami, dietetykami itd., włączyć się w działalność grupy samopomocowej, opierającej się na wymianie usług między jej członkami, lub uczęszczać na kurs języka polskiego dla mniejszości narodowych.

Nastąpią zmiany w układzie pomieszczeń. Podobnie jak obecnie – na parterze znajdować się będzie Wypożyczalnia i Czytelnia, na I piętrze – obok Działu Dziecięco-Młodzieżowego – Dział Multimediów i Sztuk Wizualnych, a na II piętrze mieścić się będą tyko działy administracyjne.

Projekt „Książnica Stargardzka – biblioteka zaangażowana społecznie” zakwalifikował się do dofinansowania ze środków unijnych – był na 7. miejscu listy z 77 projektami. Dotacja z UE wynosi niemal 4 mln zł. Całkowity koszt inwestycji to ponad 8 mln zł. Remont powinien zakończyć się do 2022 r.

bk

fot. Maciej Kuszela

rysunki – źródło: UM w Stargardzie

Aktualizacja – 2019-11-25 g.19:50

Poprzedni artykułJaka będzie nowa Aleja Słowicza?
Następny artykułKoncert „Kawuś symfonicznie” i warsztaty z improwizacji


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj