Wiadomo już, jakie będzie ścisłe centrum Stargardu

0

Rada miejska uchwaliła plan zagospodarowania przestrzennego terenu w rejonie pl. Wolności. Docelowo wiele zmieni się w sąsiedztwie budynku SCK. Ma być parking pod płytą żelbetową, atrium, podziemna sala kinowa, plac imprez masowych.

To efekt rozstrzygniętego w ub.r. konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla obszaru centrum Stargardu – placu Wolności i ulicy Wyszyńskiego.

Konkurs został zorganizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Oddział w Szczecinie. Celem konkursu było uzyskanie nowego rozwiązania przestrzennego i funkcjonalnego miasta, które – poprzez poprawę estetyki i nową organizację komunikacji pieszej i kołowej – zwiększy atrakcyjność przestrzeni publicznej. Takiej, w której może być stworzone miejsce większej aktywności społecznej, gospodarczej i kulturalnej mieszkańców.

Stworzyć przestrzeń przyjazną dla mieszkańców

Jak informował Piotr Mync, zastępca prezydenta Stargardu, to zadanie podzielone zostało na dwie części: osobno dla ul. Wyszyńskiego i osobno dla pl. Wolności. W tym drugim przypadku ważne było też uwzględnienie rozbudowy SCK – kiedyś w przyszłości.

Uchwalony plan, autorstwa Pracowni Projektowej Marek Roszkowski, obejmuje powierzchnię ok. 2,7 ha ograniczoną ulicą Wojska Polskiego i częścią Parku Chrobrego, placem Wolności oraz ulicami Piłsudskiego i Mickiewicza. Jego ideą jest stworzenie przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców.

Na terenie objętym planem znajdują się obszary zabytkowe, m.in. część zieleni Parku Chrobrego i cmentarz żydowski. Plan zapewnia ich ochronę.

W części dotyczącej SCK architekt zaproponował, żeby pod obecnym placem, na którym jest tymczasowy parking, można było zrobić stały parking – pod płytą żelbetową, jednocześnie tworząc wnętrze z wjazdem, jak też atrium z możliwością wejścia do SCK i połączenia – z planowaną w przestrzeni podziemnej – salą kinową.

Na zewnątrz miałby powstać budynek np. na lokal gastronomiczny, a obok kino plenerowe na placu, który byłby przestrzenią imprez masowych dla miasta.

Wyprowadzić ruch pojazdów z centrum

Radny Mariusz Smuga (PiS) powiedział: – Widzę, że planuje się zwężenie ronda na pl. Wolności. Znowu będą tam korki.

– Założeniem było spowolnienie ruchu kołowego w tym miejscu. Wiem, że są organizowane projekty odciążające ruch w centrum – mówił autor.

Radny Czesław Kwiatkowski (Klub Samorządowy) chwalił przedstawione propozycje. I nawiązał do wypowiedzi architekta: – Teraz centrum uważane jest przez mieszkańców za centrum komunikacyjne, ale przecież jest koncepcja wyprowadzania stamtąd ruchu, bo szykuje się obwodnica północna. Ważne, aby piesi byli bardziej bezpieczni i aby było mniej smogu. To, wraz z zapleczem, ma być centrum handlowo-gastronomiczno-kulturalne.

Mariusz Smuga wrócił do poruszonej wcześniej kwestii: – Jest bardzo dużo głosów, że to rondo będzie miało małą przepustowość.

– Za specjalistami powtarzając, założeniem tego planu jest spowolnienie ruchu i przez to zapewnienie większej przepustowości – mówił prezydent Rafał Zając. – Wracając do pl. Wolności: najpierw wykonać trzeba układ drogowy, który przeniesie część ruchu ze śródmieścia. Dopiero wtedy weźmiemy się za przebudowę centrum.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

wizualizacje – Pracownia Projektowa Marek Roszkowski

Poprzedni artykuł2 grudnia o godz. 21 – wyłączenie wiaduktu nad Szczecińską/Wyszyńskiego z ruchu
Następny artykułBłękitni Stargard. Ligowe ostatki z Widzewem


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj