Książki z dużym drukiem już dostępne w Książnicy

0

– Miło być przy narodzinach czegoś nowego – mówił Krzysztof Kopacki, dyrektor Książnicy Stargardzkiej, udostępniając czytelnikom księgozbiór, który ma służyć przede wszystkim seniorom i osobom posiadającym problemy ze wzrokiem.

Regał z nowymi książkami znajduje się w Wypożyczalni Głównej KS.

– Czytanie ćwiczy pamięć, wzmacnia koncentrację oraz jest jedną z form rozrywki. Jestem pewna, że seniorzy z chęcią skorzystają z najnowszej oferty przygotowanej specjalnie z myślą o nich – mówiła Ewa Sowa, zastępca prezydenta Stargardu.

Książnica Stargardzka zakupiła 133 książki z dużym drukiem. Było to możliwe dzięki wygranej w konkursie Tesco, do którego Książnica zgłosiła projekt „Książka dla Seniora – widzę, słyszę, wiem!”. Zdobył on w głosowaniu klientów tej sieci najwięcej głosów. Nagrodą był grant w wysokości 5 tys. zł.

– Kierując się wynikami ankiet skierowanych do czytelników, kupiliśmy powieści obyczajowe, sensacyjne, thrillery, książki popularnonaukowe. Pierwszeństwo miały te tytuły, których nie mamy – mówiła Agnieszka Bielenna z Działu Gromadzenia i Opracowywania KS.

Zamiast tradycyjnego przecięcia wstęgi, nastąpiło – jak powiedział Krzysztof Kopacki – „przecięcie ciszy słowem”, czyli sprawdzenie, jak w praktyce czyta się książki z dużym drukiem. Przetestowały je: wiceprezydent Ewa Sowa, radna miejska i wiceprezes Stowarzyszenia Omne Verbum Alicja Koźlik oraz członkini Zespołu Doradczego Prezydenta ds. Seniorów – Agnieszka Hołubowska. Każda z pań przeczytała fragment książki autorstwa Artura Andrusa „Vietato fumare”. Wszystkie trzy oceniły, że zastosowana w niej czcionka zdecydowanie poprawia komfort czytania.

Zastępca dyrektora Książnicy Marcin Rumiński powiedział, że to jest dopiero zaczątek księgozbioru ułatwiającego czytanie seniorom i osobom niedowidzącym. W przyszłym roku Książnica Stargardzka planuje powtórnie ubiegać się o grant przyznawany przez Fundację Tesco.

bk

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułMistrzostwa Polski Młodzików. Medale dla Zielonych Stargard
Następny artykułStargardzka Izba Gospodarcza ma 20 lat


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj