Od nowego roku nawet 1000 zł kary za brak rejestracji i zgłoszenia zmiany właściciela pojazdu

0

Właścicieli pojazdów oraz tych, którzy sprowadzają auta z zagranicy, od 1 stycznia czekają zmiany. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób fizycznych. Nowe przepisy nakładają na nich nowe obowiązki. Za ich niedopełnienie grozi kara.

Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadza sankcje za dwa rodzaje czynów. Za niedopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia z terytorium państwa członkowskiego UE – od nowego roku grozi kara finansowa od 200 do 1000 zł. Takiej samej karze podlegać będzie też właściciel pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP, który nie zawiadomi starosty w terminie 30 dni o nabyciu lub sprzedaży tego auta.

Wprowadzenia takich sankcji domagała się od Polski Komisja Europejska.

Obowiązek rejestracji auta w terminie 30 dni, a także obowiązek zgłoszenia nabycia lub sprzedaży auta posiadał moc prawną już od wielu lat. W praktyce jednak przepisy okazywały się martwe. Stąd interwencja KE.

Wydział Komunikacji Starostwa w Stargardzie przypomina, że od 1 stycznia 2020 r. znowelizowane przepisy dotyczą wszystkich: właścicieli aut oraz firmy, sprowadzające samochody używane, oferowane później na sprzedaż w samochodowych komisach. Z obowiązku zagrożonej karą rejestracji w ciągu 30 dni wyłączono jedynie firmy sprzedające nowe auta (autoryzowani dilerzy), a także tych, którzy sprowadzają pojazdy spoza państw UE.

Dilerzy i komisy oferujące auta „z drugiej ręki”, przywiezione do kraju, będą musieli  dokonać jego rejestracji pod groźbą kary pieniężnej. Konieczne jest także ubezpieczenie pojazdu. Nowe przepisy dotyczą wszystkich aut używanych sprowadzanych z państw Wspólnoty, również tych uszkodzonych.

Do wprowadzenia nowych przepisów przygotowuje się Wydział Komunikacji, oczekując większej liczby interesantów, rejestrujących pojazdy od nowego roku.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Polub nas na Facebooku

Poprzedni artykułPiwnica TPS. Koncert Świąteczny – kolędy w jazzowych aranżacjach
Następny artykułTaksówkarz udzielił pierwszej pomocy potrąconemu pieszemu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj