„Ukraina w wyszywance”. Jedno zdjęcie – tysiąc słów

0

Feeria kolorów, piękne kobiety, bogactwo ukraińskiego stroju – to wszystko mogliśmy oglądać na wystawie fotografii pt. „Ukraina w wyszywance” w Galerii im. Jerzego Wąsiewicza na parterze starostwa.

– Na tej wystawie jedno zdjęcie znaczy tyle co tysiąc słów – mówił Paweł Pałczyński, przewodniczący stargardzkiego Koła Związku Ukraińców w Polsce.

Wyjątkowe fotografie, prezentujące bogactwo ukraińskiego tradycyjnego stroju ludowego, powstały w ramach projektu Ethno Fashion by Potlova – od nazwiska pomysłodawczyni przedsięwzięcia, znanej ukraińskiej stylistki Kateryny Potlovej.

Stroje reprezentowały różne regiony Ukrainy, ale łączył je wspólny element – tradycyjny haft, jeden z ukraińskich kodów kulturowych.

Autorka fotografii, Maryna Kovalenko, do udziału w sesji zaprosiła znane Ukrainki: dziennikarki, bizneswoman, gwiazdy sportu. Celem projektu miało być ukazanie piękna, siły, niezależności i patriotyzmu współczesnych ukraińskich kobiet – nowoczesnych, ale jednocześnie inspirowanych tradycją.

Zdjęcia publikowane były w kalendarzach. Dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na cele dobroczynne – pomoc dla rodzin ukraińskich żołnierzy, walczących z rosyjskimi separatystami w Donbasie.

Wystawę otworzyła starosta stargardzki Iwona Wiśniewska.

– Cieszę się, że możemy te kunsztowne stroje podziwiać i smakować. Wiem, że wyszywanki traktowane są jak relikwie. Te zdjęcia wzbogacają galerię – mówiła starosta.

Ekspozycję fotografii przygotowali: stargardzkie Koło Związku Ukraińców w Polsce, Starostwo w Stargardzie, Parafia Greckokatolicka pw. św. Jozafata Męczennika w Stargardzie.

bk

fot. Bożena Kuszela

Polub nas na Facebooku

Poprzedni artykułTablice z dynamiczną informacją pasażerską nie tylko w ZCP
Następny artykułPiwnica TPS. Koncert Świąteczny – kolędy w jazzowych aranżacjach


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj