Stargard dostał 1,2 mln zł na likwidację pieców węglowych. Będzie ich o 200 mniej

3

Miasto otrzymało pieniądze na projekt realizowany w ramachZachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Dzięki tym środkom mieszkańcy już w przyszłym roku będą mogli dostać dofinansowanie na inwestycje w nowoczesne urządzenia grzewcze.

Projekt zakłada likwidację pieców na paliwo stałe. Będzie można je wymienić na bardziej ekologiczne – zasilane paliwem stałym o niskiej emisyjności. Udział w programie to także możliwość otrzymania dofinansowania na podłączenie do sieci ciepłowniczej. Inną opcją może być zainstalowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego, olejowego oraz opartego na odnawialnych źródłach energii.

– Mamy wdrożone skuteczne rozwiązania wpływające na poprawę jakości powietrza w Stargardzie. Wykorzystujemy coraz więcej ekologicznego ciepła geotermalnego. PEC używa już ponad 30 proc. energii z wnętrza ziemi. Spółka przyłącza też do swojej sieci kolejne domy. Mieszkańcy skorzystali także z dofinansowań na wymianę pieców. STBS termomodernizuje następne kamienice – mówi prezydent Rafał Zając.

Za sprawą pozyskanego przez miasto dofinansowania z całego Stargardu zniknie 200 kolejnych pieców, które najbardziej zanieczyszczają powietrze.

– To dobra wiadomość dla stargardzian, bo poza czystszym powietrzem, zyskają też wygodę i bezpieczeństwo. Pozyskanie ponad 1,2 mln zł dotacji świadczy również o sprawności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych przez pracowników urzędu miejskiego – dodaje prezydent.

Wartość programu to w sumie ponad 1,8 mln zł.

Już w pierwszym kwartale przyszłego roku ma ruszyć akcja informująca o tym, jak zdobyć pieniądze na wymianę pieca. O szczegółach magistrat będzie informować na www.stargard.pl i w „Stargardzkim Informatorze Samorządowym”.

Projekt Gminy Miasto Stargard pn. „Zachodniopomorski Program Antysmogowy – likwidacja pieców na paliwo stałe na terenie Gminy Miasto Stargard” Uchwałą Zarządu Województwa z dnia 17.12.2019 r. został wybrany do dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Oś priorytetowa II Gospodarka niskoemisyjna, Działanie 2.14 Poprawa jakości powietrza – Zachodniopomorski Program Antysmogowy.

(r) – źródło: UM w Stargardzie

fot. Bożena Kuszela

Polub nas na Facebooku

Poprzedni artykułCamerata Stargard na święta: Haydn, Mozart, Beethoven
Następny artykułZłote gody trzech par. Wytrwali w miłości


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

3 KOMENTARZE

  1. wymienić to nie sztuka np na gazowe c.o ale kto zapłaci później rachunki za gaz a nie są małe zwłaszcza dla osób starszych emerytów i rencistów

  2. 200 peców mniej na ponad szacunkowo 4000 pieców w Stargardzie. Pomoże to jak umarłemu kadzidło. Jest to bardziej artykuł w stylu” Popatrz, jak bardzo dbamy o środowisko” niż realna polityka środowiskowa. Potrzeba nam rewolucji środowiskowej w naszym mieście a nie tylko miernej jakości propagandy.

  3. Realna polityka środowiskowa opiera się na analizie stanu zastanego. Wykazuje ona kilkaset pieców w Stargardzie na tzw. paliwo stałe którym palą mieszkańcy ale które nie spełniają norm środowiskowych. Nikt nie nakazuje instalacji pieców na gaz, lecz na takie które spełniają normy ( nie palone są śmieci i węgiel podłej jakości).
    4000 pieców w Stargardzie to jakieś z palca wyssane dane. Proszę zauważyć że wiele nieruchomości w ostatnich latach zostało przyłączonych do sieci PEC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj