Stargardzianie z kartonika – fotografie z przedwojennych atelier

0

Muzeum Archeologiczno-Historyczne kolejny raz na swoim FB przybliża nam swoje zbiory – tym razem w cyklu „Stargardzianie z kartonika”. Poświęcony on jest najciekawszym fotografiom kartonikowym, które wykonane zostały w XIX i XX wieku.

W ten sposób MAH chce odpowiedzieć na pytania: Czy miłość do fotografii, „selfie” i uwieczniania swojego wizerunku to wymysł XXI wieku? Czy zanim pojawiły się i spopularyzowały fotografia cyfrowa i smartfony, ludzie równie chętnie stawali przed obiektywem? Czy może fotografowali się jedynie dorośli ludzie w celu np. wykonania pamiątki ślubnej?

Wśród wybranych do tej pory fotografii z przeszłości są:

– zdjęcie bobasa wykonane w atelier M. Hintze, znajdującym się przy ówczesnej Bahnhofstrasse 22 (Dworcowa, dzisiejsza ul. kard. S. Wyszyńskiego) z 1893-1900 r.,

– zdjęcie rodzinne – rodzeństwo (?) pozujące z albumem; fotografia wykonana została w atelier Carla Wichmanna, znajdującym się przy ówczesnej Jägerstrasse 11 (dzisiejsza ul. Płatnerzy) w 1871-1882 r.,

– dwa zdjęcia panów z brodą: pan z lewej strony został sfotografowany w 1899-1900 r. w atelier M. Hintze przy Bahnhofstr. 22 (dzisiejsza kard. S. Wyszyńskiego), zaś jegomość po prawej stronie złożył wizytę w atelier Alexander Wolf przy Markt 6 (Rynek Staromiejski) w 1899-1919 r.

(r)

Polub nas na Facebooku

Poprzedni artykułŁąkowa będzie przebudowana. Najpierw – konsultacje
Następny artykułUstalą przebieg drogi S10 od Stargardu do Piły – na odcinku o długości 108 km


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj