Decyzja zapadła jeszcze w ubiegłym roku – za zgodą rady miejskiej Stargard wystąpił z międzynarodowego stowarzyszenia pn. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego z siedzibą w Berlinie.
O tym, że nasze miasto było jego członkiem, wciąż świadczą tablice na gotyckich zabytkach Stargardu.
Jak głosi uzasadnienie uchwały, podjętej przez radnych, stowarzyszenie pn. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego utworzone zostało w 2007 roku jako kontynuacja projektu finansowanego ze środków UE w ramach programu, którego celem była promocja zabytków architektury gotyckiej z terenu Pobrzeża Bałtyku.
W ciągu 12 lat nie zmieniła się formuła działania stowarzyszenia. Znacznie jednak wzrosły koszty administracyjne jego funkcjonowania, co spowodowało konieczność ograniczania wydatków na działania promocyjne i informacyjne, które obecnie obejmują jedynie utrzymanie wspólnej strony internetowej oraz wydawanych w cyklu rocznym lub dwuletnim drobnych broszur.
Roczna składka wynosi 2500 euro dla gmin i 600 euro dla organizacji turystycznych.
„Ze względu na powyższe, mając na uwadze podejmowane przez Gminę Miasto działania, których celem jest ograniczenie wydatków bieżących, a także na fakt, iż cele związane z informacją i promocją, dotyczącą stargardzkich zabytków architektury gotyckiej, mogą być realizowane w innych formułach i przy znacznie niższych kosztach we współpracy z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie, zasadne jest wystąpienie Gminy Miasto Stargard ze stowarzyszenia pn. Europejski Szlak Gotyku Ceglanego”.
bk
fot. Maciej Kuszela
Polub nas na Facebooku
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!