Wyprodukowane w Stargardzie dla PKP PLK

0

Do jednostek PKP Polskich Linii Kolejowych na tory w całym kraju trafi 6 drezyn, które powstały w naszym mieście. Nowoczesny sprzęt szybko dojedzie na miejsce awarii, pozwoli sprawnie usunąć usterki, a nawet odśnieży tory. Drezyny hydrauliczne produkowane są w stargardzkim Zakładzie Pojazdów Szynowych.

Pojazdy mogą poruszać się z prędkością nawet 80 km/h, dzięki czemu skraca się czas dotarcia do usterki. Są wyposażone w pług i odśnieżarkę, co pozwala na szybkie oczyszczenie zasypanych torów. Drezyny mają też żuraw do wyładunku materiałów, który udźwignie prawie 1600 kg. Z kolei skrzynia ładunkowa każdego pojazdu pomieści ładunek o wadze nawet 6 ton.

Maszyny zostaną przetransportowane do Białegostoku, Siedlec, Skarżyska-Kamiennej, Wałbrzycha, Ostrowa Wielkopolskiego i Nowego Sącza.

Drezyny zostały wyprodukowane w Zakładzie Pojazdów Szynowych. To firma, która realizuje zlecenia na całym świecie, m.in. w Tajlandii. ZPS specjalizuje się w produkcji i naprawie maszyn kolejowych. W ofercie ma różne pojazdy służące do utrzymania sieci kolejowej, a także tramwajowej. Zakład Pojazdów Szynowych jest przedsiębiorstwem, którego historia sięga jeszcze XIX wieku. Przez wiele lat był znany jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. Obecną nazwę nosi od 2006 r.

Choć ZNTK należą już do przeszłości, w Stargardzie wciąż prężnie działają firmy związane z przemysłem kolejowym. Oprócz ZPS to także KUCA – wiodący producent osprzętu sieci trakcyjnej oraz spółka PROjekt, zajmująca się projektowaniem i produkcją maszyn.

(r) – źródło: UM w Stargardzie

fot. Zakład Pojazdów Szynowych

Polub nas na Facebooku

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Rozbili Polpharmę
Następny artykułDzień bez opakowań foliowych. Starajmy się rezygnować z „jednorazówek”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj