Andrzej Seweryn – gościem Czwartkowych Spotkań Klubu Filmowego

0

Aktor największych, europejskich teatrów, w tym Comédie-Française, odtwórca niezliczonych ról filmowych, telewizyjnych, reżyser teatralny, przyjedzie do Stargardu, aby – po projekcji filmu z jego udziałem pt. „Czarny Mercedes” w reż. Janusza Majewskiego – spotkać się z publicznością.

Projekcja filmu odbędzie się 20 lutego br. o godz. 18.30. Podczas spotkania przyczynkiem do rozmowy, poza filmem, będzie też książka o Andrzeju Sewerynie pt.: „Ja prowadzę”, która jest i wywiadem rzeką, i podsumowaniem dorobku jednego z najwybitniejszych, polskich twórców.

Jest niekwestionowaną legendą kina i teatru, aktorem, reżyserem, profesorem, mężem, ojcem, dziadkiem i przyjacielem. Ma na koncie role, które przeszły do historii kina i teatru, oraz liczne nagrody, a anegdot z jego życia można by słuchać godzinami.

Są takie postaci, które mogłyby swoim życiorysem obdzielić jeszcze kilka osób. Jedną z nich jest Andrzej Seweryn. Już niebawem w księgarniach pojawi się książka „Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!” autorstwa Arkadiusza Bartosiaka i Łukasza Klinke, wydana nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Ponadsiedemdziesięcioletni nie zwalnia tempa ani na chwilę

To kompendium wiedzy o życiu i zawodowej drodze jednego z najwybitniejszych polskich aktorów. Andrzej Seweryn współpracował z największymi nazwiskami polskiego i światowego filmu i teatru. Był także świadkiem i uczestnikiem wydarzeń, które zmieniały oblicze historii. Dziś, ponadsiedemdziesięcioletni, nie zwalnia tempa ani na chwilę, a w ostatnich latach mogliśmy oglądać go w tak znakomitych produkcjach jak serial „Rojst” czy film „Ostatnia rodzina” i „Solid Gold”.

Biografia „Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!” to efekt dwóch lat rozmów z autorami książki. Jest opowieścią o skromnym dzieciństwie i młodości pod skrzydłami samotnie wychowującej dzieci matki, o gorących czasach studenckich związanych z polityczną aktywnością i pierwszymi miłościami, o karierze we Francji oraz o ostatnich latach, czyli powrocie do Polski, objęciu stanowiska dyrektora w Teatrze Polskim, wybitnych rolach filmowych i teatralnych oraz szczęśliwym życiu rodzinnym u boku żony Katarzyny. Seweryn opowiada z dystansem i poczuciem humoru, nierzadko uśmiechając się do siebie samego sprzed lat.

W swojej opowieści posiłkuje się dziennikami, prowadzonymi skrzętnie od czasów młodości. To prawdziwa skarbnica wiedzy, bo przecież pamięć człowieka bywa zawodna, a nasz umysł lubi mieszać fakty i przekręcać informacje, często wybierając z nich tylko to, co nam odpowiada. A historii do opowiedzenia jest w życiu artysty naprawdę sporo. Dlaczego młody Andrzej wykąpał się w stawie w Łazienkach Królewskich? Jak to było mieć służby państwowe na własnym ślubie oraz żonę w więzieniu? Dlaczego w latach studenckich zdarzało mu się zakładać… rajstopy? Jak wyglądała współpraca z największymi: Andrzejem Wajdą czy Peterem Brookiem?

Wspomnienia łączące sztukę, życie osobiste i historię

Tłem do wspomnień jest burzliwa historia Polski lat 60., 70. i 80. Odegrała ona niemałą rolę w życiu artysty, który już w latach studenckich angażował się w politykę, brał udział w manifestacjach i kilkakrotnie trafiał przez to do aresztu. Ze względu na stan wojenny aktor zmienił miejsce swojego pobytu na Francję.

„Andrzej Seweryn. Ja prowadzę!” to opowieść, która zadowoli nie tylko wielbicieli samego artysty czy miłośników polskiego kina i teatru. To przede wszystkim ciepła, arcyciekawa, często wzruszająca i okraszona humorem, rozmowa łącząca sztukę, życie osobiste i historię.

Krótka biografia zawodowa aktora: W latach 1968-1980 aktor Teatru Ateneum w Warszawie. Wykładowca w PWST w Warszawie. Popularność zdobył na początku lat 70. dzięki rolom w spektaklach Teatru Telewizji. Pierwszą dużą rolę filmową zagrał w „Albumie Polskim” w reż. Jana Rybkowskiego. Andrzej Seweryn zagrał w ponad 40 filmach fabularnych. Pracował między innymi z Andrzejem Wajdą, Andrzejem Żuławskim, Giorgio Trevesem, Stevenem Spielbergiem i Agnieszką Holland.

Od końca lat 70. aktor na stałe mieszka we Francji, gdzie jest aktorem Comédie-Française i członkiem zarządu słynnego paryskiego teatru oraz wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki i Technik Teatralnych (École Nationale Supérieure des Arts et Techniques du Théâtre) w Lyon.

W swojej karierze zawodowej wystąpił w ponad 30 spektaklach teatralnych w Polsce i we Francji. Jest też laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. W latach 2008-2011 był członkiem Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Od roku 2011 jest dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie.

Bilety na film „Czarny Mercedes”: 12 zł (8 zł dla Klubowiczów CSKF).
Kino SCK Stargard [email protected], tel. +48 91 577 13 93, kom. 512 281 887, kasa kina czynna codziennie od godziny 11:00.

(r)- źródło: SCK

Polub nas na Facebooku

Poprzedni artykułBezpłatna pomoc prawna w powiecie stargardzkim – 2020 rok
Następny artykułKażdy ma inne spojrzenie na fotografię


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj