Prezydent RP w Stargardzie. Jedni krzyczeli: „Andrzej Duda!”, drudzy: „Konstytucja!”

0

Wizyta głowy państwa w naszym mieście miała związek z konferencją pt. „Perspektywy dla internetu rzeczy – samorząd przyszłości”, zorganizowaną w Domu Kultury Kolejarza przez Kancelarię Prezydenta RP.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Konferencja odbyła się wczoraj. Miała na celu wsparcie osób kreatywnych, ludzi chcących budować startupy, rozwijać istniejące już firmy o komponent innowacyjnych technologii.

Zanim Andrzej Duda pojawił się w DKK, złożył kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.

W czasie konferencji prelegenci mówili m.in. o dobrych praktykach w regionie, wsparciu na B+R [działalność badawczo-rozwojowa] dla przedsiębiorców, o tym, jak sprawić, aby sektor publiczny został klientem startupów, o elementach IoT [internet rzeczy – Internet of Things] w programach NFOŚiGW, o wsparciu działalności innowacyjnej startupów i MŚP, a także wsparciu  przedsiębiorców w drodze do przemysłu przyszłości.

Praktyczne wykorzystanie internetu rzeczy na przykładzie MPK

Był też stargardzki akcent. Podczas konferencji dr Piotr Lech z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przedstawił praktyczne wykorzystanie internetu rzeczy na przykładzie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. W Stargardzie pasażerowie korzystają z tablic dynamicznej informacji pasażerskiej. To duże ułatwienie w codziennych podróżach autobusami. Tablice informują o rzeczywistych godzinach przyjazdu konkretnych linii – poprzez połączenie z internetem i modułami zainstalowanymi w każdym pojeździe MPK. Ten system jest wykorzystywany w Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym oraz na przystankach przy ulicach Czarnieckiego i Szczecińskiej.

Kolejny przykład IoT w naszym mieście to automaty biletowe w autobusach. Pasażerowie mogą wygodnie zapłacić za bilet kartą, ale też smartfonem, a nawet zegarkiem – wystarczy urządzenie z dostępem do internetu. Po zleceniu takiej płatności terminal w autobusie łączy się internetowo z firmą obsługującą tego typu transakcje. Po zaakceptowaniu płatności bilet zostaje wydrukowany automatycznie. Z tego rozwiązania każdego dnia korzystają setki pasażerów.

Już w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, który przybył do DKK ok. 13.30, mówiono o samorządzie przyszłości, w kontekście tego, jak skorzystać z oferty Polskiego Funduszu Rozwoju.

Przyszłość naszych miast to przyszłość naszej gospodarki

Konferencję podsumował minister cyfryzacji Marek Zagórski. Stwierdziwszy, że przyszłość naszych miast to przyszłość naszej gospodarki, minister mówił, że ta konferencja miała być inspiracją dla przedsiębiorców, administracji, samorządów i uczelni. Miała pokazać, jak można nowoczesne rozwiązania wykorzystywać w firmie, w mieście, a także skąd pozyskiwać na to środki. Internet rzeczy to obszar, który ma bardzo wiele zastosowań, na bardzo różną skalę. Te przedsięwzięcia mogą dotyczyć firm, małych miejscowości i dużych miast. Ważne jest, by nowoczesne rozwiązania wchodziły do administracji publicznej, do samorządów. Wszystkie te technologie mają też taki cel: lepsza obsługa obywatela i aby w Polsce żyło się wygodniej. Zdaniem ministra, pod tym względem województwo zachodniopomorskie nie ma się czego wstydzić, a w zasadzie ma wiele powodów do dumy.

Na koniec wystąpił Andrzej Duda: – Rozmawiamy o przyszłości, która – śmiało można powiedzieć – jest na wyciągnięcie ręki, dlatego że częściowo już jest realizowana. Czy ona będzie szybko, czy nie? Myślę, że będzie szybciej, niż się spodziewamy.

Jak mówił prezydent, internet rzeczy jest rzeczywistością i to nie od wczoraj. Jest coraz bardziej skomplikowany, wiąże ze sobą coraz więcej urządzeń, które na bieżąco komunikują się ze sobą, obsługując i wykonując daną czynność czy dany cykl czynności. I to jest przyszłość. Jeżeli do tego doda się rozwój sieci 5G, że ona wejdzie, stworzy i otworzy przed nami nowe możliwości, rzeczywiście może się okazać, że nasz świat zostanie zdominowany przez cyfryzację i informatyzację.

Coraz lepiej prosperujący organizm europejski i światowy

– Mamy w Polsce bardzo inteligentnych ludzi, mamy świetnych informatyków, świetnych automatyków, którzy robią karierę na całym świecie. Coraz częściej udaje nam się ich zatrzymać w kraju, nie wyjeżdżają, bo wynagrodzenia są –na szczęście – coraz wyższe i nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej zamożne. W związku z tym korzystajmy z nich, by realizować także nasz rozwój tutaj i budować państwo, które będzie – mam nadzieję – coraz lepiej prosperującym organizmem europejskim i światowym – powiedział prezydent.

W konferencji uczestniczyli też m.in. szef Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, posłowie, wśród nich Michał Jach, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, prezydent Stargardu Rafał Zając, starosta stargardzki Iwona Wiśniewska, lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządów powiatu stargardzkiego.

Wiele osób miało nadzieję, że na koniec spotkania można będzie zadać głowie państwa pytanie, ale nie było takiej możliwości.

Zarówno na przyjazd prezydenta RP do Domu Kultury Kolejarza, jak i na jego wyjazd z DKK czekali zwolennicy i przeciwnicy Andrzeja Dudy. Oddzieleni kordonem policji od terenu placówki, stali na zewnątrz przy parkanie w deszczu i zimnie.

Gdy prezydent wysiadał z samochodu, a później wsiadał do niego, jedni krzyczeli: „Andrzej Duda!”, drudzy: „Konstytucja!”

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Polub nas na Facebooku

Poprzedni artykułPowiatowy Konkurs na Komiks. „W krainie Gryfitów”
Następny artykułStanisława Celińska – koncert „Malinowa…”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj