Wspomnienie kompozytora Marka Jasińskiego

0

W sobotę 15 lutego minie 10 lat od śmierci Marka Jasińskiego – kompozytora, pedagoga i profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu i AM w Bydgoszczy. Muzyk urodził się w naszym mieście i tutaj też został pochowany na cmentarzu przy ul. Kościuszki. W 2013 r. Rada Miejska uhonorowała go medalem Zasłużony dla Miasta Stargardu.

W imię pamięci o wybitnym stargardzianinie kwiaty na jego grobie złożyli Ewa Sowa, zastępca prezydenta oraz Stanisław Bartniczak, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej.

Kompozytor urodził się 10.09.1949 r. w Stargardzie. Tu stawiał swoje pierwsze muzyczne kroki. W wieku sześciu lat zaczął naukę gry na fortepianie. Edukację kontynuował w Społecznym Ognisku Muzycznym w Stargardzie, a także w szczecińskiej Szkole Muzycznej II stopnia.

Po studiach współpracował w Szczecinie z filią poznańskiej Akademii Muzycznej, Zespołem Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego, a także z koszalińską filią AM w Gdańsku. Związał się również z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy. W 2000 r. uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.

Jego kompozycje publikowały czołowe oficyny wydawnicze z całego świata. Utwory Marka Jasińskiego wykonywano w Europie, ale też m.in. w Argentynie, Australii, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Był także laureatem wielu nagród – został doceniony m.in. podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego w Gdańsku i Konkursu Kompozytorskiego w Tours we Francji. Otrzymał również Medal Komisji Edukacji Narodowej i Srebrny Medal Gloria Artis. Muzyk wielokrotnie zasiadał w jury prestiżowych festiwali i konkursów w Polsce i poza jej granicami.

(r) – źródło: UM w Stargardzie

fot.: www.marekjasinski.org.pl, UM w Stargardzie

Poprzedni artykułMówił: „Ale ładny tyłek ma. Czyściu…”, i zabijał lisa elektrodą na oczach innych zwierząt
Następny artykułNiosą nadzieję. Stypendia dla dzieci w ciężkim stanie klinicznym


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj