Debata w Senacie RP o konieczności zmian w finansowaniu służby zdrowia

1

O bezwzględnej potrzebie oddłużenia szpitali powiatowych oraz zmian w systemie finansowania służby zdrowia debatowano podczas konferencji w siedzibie Senatu RP, z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i pracowników nauki. Szacunkowa kwota zadłużenia szpitala w Stargardzie za lata 2015-2018 to około 16,5 mln zł.

W spotkaniu uczestniczyła starosta stargardzki Iwona Wiśniewska, która reprezentowała również Konwent Powiatów Województwa Zachodniopomorskiego, gdzie pełni funkcję wiceprzewodniczącej.

Biorący udział w senackiej debacie oczekują od rządu rozwiązań systemowych odnośnie do funkcjonowania służby zdrowia, szczególnie po listopadowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że zmuszanie samorządów do pokrywania wieloletnich strat i historycznego zadłużenia szpitali jest niezgodne z konstytucją.

TK w swoim wyroku orzekł, że sprzeczny z konstytucją jest przepis ustawy o działalności leczniczej (w związku z innymi przepisami tej ustawy), który nakłada na samorządy obowiązek pokrycia ujemnego wyniku finansowego prowadzonych przez nie jednostek leczniczych. To problem, z którym zmaga się Powiat Stargardzki oraz  większość samorządów powiatowych, odpowiadających własnym budżetem za długi szpitali. TK dał Sejmowi 18 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku na znowelizowanie niekonstytucyjnych przepisów.

Podczas konferencji w Senacie samorządowcy podkreślali, że powiatom, które są organami prowadzącymi dla szpitali, już brakuje pieniędzy w budżetach na inne cele. Tymczasem historyczne długi stale rosną.

Uczestnicy debaty w Senacie byli zgodni co do tego, że nie chodzi jedynie o kwestię rozwiązania problemu finansowego odciążenia samorządów, lecz przede wszystkim zmianę systemu finansowania służby zdrowia na bardziej efektywny. Podkreślali, że funkcjonujący obecnie system jest niewydolny i na granicy załamania. Wskazywali na potrzebę tworzenia nowej strategii oraz szerszych zmian, skupiających się nie tylko na podnoszeniu płac lekarzy.

Przede wszystkim jednak najpilniejszą sprawą do załatwienia jest oddłużenie szpitali powiatowych. Samorządowcy przypominali też o społecznym wymiarze odpowiedzialności, jaka na nich ciąży, kiedy zmuszeni są do podjęcia decyzji o ograniczeniu działalności jednostek leczniczych z powodów finansowych.

Powiat Stargardzki z własnego budżetu pokrywa dług SPWZOZ od 2016 r., zaciągając m.in. kredyt na ten cel. Szacunkowa kwota zadłużenia szpitala w Stargardzie za lata 2015-2018 wynosi blisko 16,5 mln zł.

(r), fot. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułWłóczykij 2020
Następny artykułBłękitni Stargard. Kadra się wykrystalizowała, doszło dwóch nowych zawodników


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj