Chcesz iść na „łowy” z detektorem? Rób to legalnie

0

W Polsce liczbę poszukiwaczy wartościowych historycznie przedmiotów szacuje się na ok. 100 tys. osób. Z tej grupy tylko niewielka część eksploratorów, wyposażonych w detektory metali, występuje o stosowne zezwolenie. Tymczasem znowelizowana ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami zmieniła kwalifikację takich poszukiwań – zamiast wykroczenia jest przestępstwo.

Przypominają o tym archeolodzy i konserwatorzy zabytków, inicjując kampanię informacyjną wspólnie z samorządami.

W miastach, gminach i powiatach przybywa zapaleńców, wyposażonych w niezbędny sprzęt. Sprzyja im wyjątkowo łagodna zima i nadchodzący sezon poszukiwań. Większość nie zdaje sobie sprawy, że penetrując z detektorem wybrany teren, może popełniać przestępstwo.

Jak wskazują konserwatorzy zabytków, muzealnicy i archeolodzy, amatorskie i „dzikie” poszukiwania stanowią zagrożenie dla dziedzictwa archeologicznego, gdyż poszczególne przedmioty – wyrywane z danej  warstwy kulturowej – tracą swoją wartość. Niewłaściwie prowadzone poszukiwania naruszają także całą strefę, objętą ochroną archeologiczną i konserwatorską. Zdarza się również, że poszukiwacze natrafiają na szczątki poległych żołnierzy. Nierzadkie są przypadki handlu na portalach aukcyjnych zdobytymi w ten sposób nieśmiertelnikami. Taka forma „kolekcjonerskiego obrotu” jest nie tylko sprzeczna z prawem, lecz także wyjątkowo odrażająca…

Jednak w większości przypadków poszukiwacze – amatorzy nie zdają sobie sprawy, że wkraczają na grząski grunt potencjalnego konfliktu z prawem. Stąd akcja wojewódzkiego konserwatora zabytków prowadzona wspólnie z samorządami, pod hasłem „Szukam legalnie”. Jej celem jest przekazanie informacji w syntetycznej formie na temat potrzebnych decyzji oraz zezwoleń, umożliwiających prowadzenie legalnych poszukiwań.

Inicjatorzy akcji przypominają, że pozwolenie może otrzymać każdy, kto złoży do wojewódzkiego konserwatora zabytków prawidłowo wypełniony wniosek. Dokument musi zawierać dane wnioskodawcy, wskazać miejsce poszukiwań, oraz podać przewidywany termin ich rozpoczęcia i zakończenia.

Więcej szczegółów, które dotyczą zezwoleń, w ulotce zamieszczonej poniżej:

/pliki/powiatstargardzki/pliki/poszukiwania_ulotka-1.pdf

(r), ilustr. – źródło: Starostwo w Stargardzie

Poprzedni artykułMPK testuje nowy mikrobus
Następny artykułWybieramy książkę roku na Pomorzu Zachodnim


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj