Akcja protestacyjna w szczecińskim NFZ. „Solidarność” przeciwko wymuszonej dymisji jego dyrektora

0

Zarząd Regionu, działając na wniosek Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Narodowym Funduszu Zdrowia O/Szczecin, nie zgadza się z formą potraktowania jego dyrektora – Dariusza Ruczyńskiego. Z jednej strony Ministerstwo Zdrowia wystawia mu jak najlepsze opinie, a z drugiej – zmusza do złożenia dymisji – informuje ZR NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

Nie – na stosowanie szantażu wobec ludzi pracy

Prezydium Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego 13 lutego br. przyjęło stanowisko w tej sprawie, w którym „wyraża swoje oburzenie formą potraktowania dyrektora NFZ O/Szczecin, pana Dariusza Ruczyńskiego, wieloletniego pracownika i dyrektora NFZ. W 2015 r. objął stanowisko dyrektora NFZ i sprawował je z pełnym oddaniem, rzetelnie i uczciwie podchodząc do swoich obowiązków. O uznaniu dla jego dorobku świadczy fakt wysokiej oceny, przedstawionej przez Ministerstwo Zdrowia.

Dlatego dziwi nas fakt, że pan Dariusz Ruczyński, który udawał się na trzydniową konferencję do Warszawy, został zawrócony z drogi i wezwany do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie w obecności wiceministra złożył „dymisję” z zajmowanego stanowiska. Metoda zastosowana przez obecnie sprawujących władzę w państwie jest skandaliczna i żenująca.

NSZZ „Solidarność” nie godzi się na stosowanie szantażu wobec ludzi pracy. Żądamy przywrócenia pana Dariusza Ruczyńskiego na uprzednio zajmowane stanowisko. W przypadku niespełnienia naszego żądania, NSZZ „Solidarność” rozpocznie akcję protestacyjną.”

Pismo podpisał przewodniczący Zarządu Regionu Mieczysław Jurek. Otrzymali je do wiadomości m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc i posłowie zachodniopomorscy.

Minister docenia ponadprzeciętne osiągnięcia dyrektora

Oto podziękowanie ministra zdrowia: „Serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi za dotychczasową współpracę i profesjonalizm w działaniu. Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia był w ostatnich latach jednym z najlepiej zarządzanych oddziałów Funduszu w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia docenia ponadprzeciętne osiągnięcia dyrektora Ruczyńskiego w działaniu na rzecz pacjentów i systemu opieki zdrowotnej na Pomorzu Zachodnim. Przyczyniły się one m.in. do osiągnięcia jednych z najkrótszych, na terenie całej Polski, czasów oczekiwania m.in. na zabiegi usunięcia zaćmy (…).

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogą cieszyć się także najlepszą w Polsce dostępnością do zabiegów endoprotezoplastyki. Oddział wzorowo realizował strategię Funduszu – osiągnął najwyższy w Polsce wskaźnik (96,58%) udziału finansowania świadczeń zdrowotnych w ramach ryczałtu PSZ, co świadczy o wysokim priorytecie alokowania funduszy do podmiotów w sieci publicznej. Ponadto wykazał najwyższy w Polsce wzrost udziału świadczeń ambulatoryjnych udzielanych w ramach ryczałtu”.

Dzisiaj członkowie „Solidarności” rozpoczęli akcję protestacyjną w siedzibie szczecińskiego NFZ ze względu na „wymuszoną dymisję dyrektora Dariusza Ruczyńskiego. Związkowcy domagają się natychmiastowego przywrócenia dyrektora” – głosi komunikat na stronie Zarządu Regionu. Budynek został oflagowany i oplakatowany. W środku członkowie związku rozdawali ulotki informacyjne.

Komentując dzisiaj formę potraktowania dyrektora NFZ, szef zachodniopomorskiej „Solidarności” powiedział: – Tak postępowała ubecja i my się z tym nie zgadzamy (źródło: Radio TOK FM).

Akcja potrwa do piątku.

NSZZ „Solidarność” zawiesza współpracę z PiS w regionie

Jednym ze skutków zamieszania wokół dymisji dyrektora jest zawieszenie przez „S” Pomorza Zachodniego kontaktów i współpracy z Prawem i Sprawiedliwością w Zachodniopomorskiem.

W kolejnym stanowisku, przyjętym 25 lutego, czytamy, że „Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego, w trosce o dalszą dobrą współpracę i w związku z nabrzmiałymi problemami, grożącymi wybuchem konfliktów społecznych, wnosi o pilne spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim, prezesem Prawa i Sprawiedliwości, w obecności Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej. Celem spotkania będzie omówienie sytuacji j zasad współpracy pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a NSZZ „Solidarność” w województwie zachodniopomorskim.

Do czasu spotkania, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego zawiesza kontakty i współpracę z Prawem i Sprawiedliwością w województwie zachodniopomorskim”.

Bożena Kuszela

fot. – źródło: http://solidarnosc.szczecin.pl/

Poprzedni artykułOdłączył się od ciągnika, zahaczył o lampę
Następny artykułDzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj