Stargardzkie Centrum Nauki w budowie. Jest wykonawca wystawy edukacyjnej  

0

Choć tego nie widać, budynek SCN przy ul. Chrobrego 21 powoli pnie się do góry – od czasu, gdy 15 stycznia br. Stargardzkiemu TBS przekazano plac budowy. Równolegle trwają prace przy przygotowaniu ekspozycji. Przewijać się tam będzie motyw cegły stargardzkiej – na wzór cegły z kolegiaty NMP Królowej Świata.

Stargardzkie Centrum Nauki będzie nowoczesną placówką edukacyjną, popularnonaukową i kulturalną, która w atrakcyjnej i przystępnej formie rozbudzi aktywność i ciekawość świata oraz wzbogaci wiedzę z zakresu nauk ścisłych i technicznych.

55 interaktywnych, samoobsługowych stanowisk

W miniony wtorek w siedzibie SCK odbyło się spotkanie partnerów projektu (Stargardzkie TBS i miasto), zaangażowanych w projekt SCN. Podczas spotkania przedstawiciel firmy Eksponator Patryk Chalimoniuk z siedzibą w Złocieńcu, która wygrała przetarg na „Zaprojektowanie, wytworzenie i instalację wystawy edukacyjnej w Stargardzkim Centrum Nauki”, zaprezentował prototyp jednego z eksponatów z motywem cegły stargardzkiej, który będzie stanowił element wystawy (z pomocą specjalistycznych urządzeń wykonawca przeskalował cegłę z kolegiaty i przeniósł na eksponat).

Ekspozycja w SCN – na 4 kondygnacjach budynku – ma mieć charakter edukacyjny i popularnonaukowy. Jest adresowana do zwiedzających już od 6. roku życia. Składać się będzie z 55 interaktywnych stanowisk (eksponatów). Wszystkie stanowiska będą mieć charakter samoobsługowy, tzn. mają umożliwić zwiedzającym samodzielne zapoznanie się z prezentowanym zjawiskiem i przeprowadzenie zaplanowanych doświadczeń – bez udziału przewodnika lub animatora.

Cel: atrakcyjna i zrozumiała prezentacja zagadnień naukowych

Wiodącym tematem doświadczeń, przeprowadzanych na wystawie, są matematyka, fizyka i technika. Zagadnienia te będą obudowane fabułą odwołującą się do historii Stargardu i jego mieszkańców: kupieckiego, warownego miasta, aktywnego członka Hanzy, słynącego z gotyckiej architektury. Zwiedzający, eksperymentując na wystawie, poznaje jednocześnie życie codzienne średniowiecznych kupców, mieszczan czy wojowników oraz prawa fizyki, arytmetykę i geometrię.

Historyczna narracja będzie widoczna w stylistyce eksponatów, scenografii i użytych materiałach oraz w ikonografii: zdjęciach i grafikach. Nadrzędnym celem wystawy jest atrakcyjna i zrozumiała prezentacja zagadnień naukowych.

Jej uruchomienie planowane jest na przełomie I/II kwartału 2021 roku.

Wystawa z czterech działów

Dział 1. Kupcy

Zwiedzający poznaje źródło potęgi dawnego Stargardu: handel zbożem. Jako kupiec musi sprawnie liczyć (liczydłem, ale i na palcach), umieć przeliczyć jedne waluty na inne. I poradzić sobie ze słynną zagadką o ziarnach zboża, układanych na szachownicy – na każdym polu dwukrotnie więcej, niż na poprzednim (potęgowanie). Nie obejdzie się bez sprawnego posługiwania się kilkoma typami wag (równania matematyczne, funkcjonowanie maszyn prostych). Dobry kupiec ze Stargardu musi też mieć w małym palcu mapy i wytyczanie optymalnych szlaków transportowych po Pomorzu, na tereny Niemiec i do Skandynawii. Ina, Odra i Bałtyk to jego świat. Życie byłoby rajem, gdyby nie te pożyczki i podatki (procenty, ułamki)…

Dział 2. Wojowie

Nie bez powodów stargardzian nazywano w średniowieczu „pięciowiązaczami, bo taką siłę mają, że i pięciu takich jak oni powiązać potrafią” – siła, męstwo i spryt czyniły z nich znakomitych wojowników. Zwiedzający stanie się jednym z nich. Gry logiczne i strategiczne sprawdzą, czy nadaje się do planowania działań wojów, a poznanie fizyki siłowania się na rękę (z eksponatem) pomoże zaimponować innym. Budowanie i bronienie murów Stargardu wymaga użycia różnych pochylni, dźwigni i wielokrążków, zaś do obsługi katapult, bombard i armat dopuszcza się tylko tych, którzy – i w tym przypadku – opanowali fizykę (rzuty ukośne, siła, prędkość).

Dział 3. Budowniczowie

Imponujące budowle to wyróżnik Stargardu w skali dawnej Polski i Europy. To wszystko efekt pracy znakomitych architektów i budowniczych – takich, jak nasz zwiedzający. Potrafi on na wystawie zbudować z elementów imponujące sklepienie najwyższego kościoła w kraju i unieść je w górę, budując z cegieł gotyckich (przy okazji sprawdzi, że są większe i cięższe od współczesnych). Poradzi sobie także z wciągnięciem na wieżę kościoła św. Jana Chrzciciela potężnego dzwonu (3,5 tony!), korzystając ze sprytnych rozwiązań inżynierskich. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez architektonicznego planowania: znajomości łuków, kątów, zasad wznoszenia okrągłych baszt. Zwiedzający tworzy nie tylko budowle sakralne czy obronne, model najwyższej w Polsce wieży ciśnień pozwala zbadać zjawiska związane z zachowaniem cieczy: przepływami, ciśnieniem. Cierpliwości nauczy pokaz z użyciem wiadra smoły, który przypomni o słynnym stargardzkim wynalazku – papie dachowej.

Dział 4. Innowatorzy

Współczesny Stargard to ośrodek innowacyjnego przemysłu. Zwiedzający, pracując w parku technologicznym, musi umieć konstruować roboty przemysłowe, programować je i sterować nimi. Wie, jak działają produkowane w Stargardzie siłowniki, a gra symulacyjna pozwala mu zaplanować logistykę transportu towarów na cały świat.

Projekt SCN realizowany jest w partnerstwie zawartym między Gminą Miasto Stargard, która była jego inicjatorem, Stargardzkim TBS, pełniącym funkcję realizatora projektu oraz Stargardzkim Centrum Kultury, które będzie odpowiedzialne za prowadzenie SCN.

bk

fot. Stargardzkie TBS

Poprzedni artykułTo ostatnia niedziela w Książnicy Stargardzkiej – przed remontem
Następny artykułBłękitni Stargard. Wracają na II-ligowy front w innym składzie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj