Szymon Hołownia: Trzeba zrobić wszystko, żeby partie, kościół, władza, Polska wróciły na swoje miejsce

0

Na spotkanie z bezpartyjnym kandydatem na prezydenta Szymonem Hołownią, w wypełnionej po brzegi sali DKK, przyszło bardzo wiele osób: w różnym wieku (sporo młodzieży), różnych opcji politycznych. Byli też przedstawiciele różnych władz samorządowych.

– Zdecydowałem się postawić na szali wszystko: dorobek, nazwisko, pieniądze. Nie mogę dalej być publicystą, gościem wielu spotkań, na których ciągle się mówi, jak w Polsce jest źle. Uznałem, że muszę coś z tym zrobić. Mam 44 lata. Nie mogę czekać, nie mam czasu, muszę działać teraz – mówił w sobotę kandydat o powodach swego startu na urząd prezydenta RP.

Szymon Hołownia podkreślił, że Rzeczpospolita Polska to rzecz nas wszystkich. A my wszyscy jesteśmy różni. Ten wątek różnorodności pojawiał się bardzo często w jego wystąpieniu – jako coś wartościowego: co należy szanować, a nie wykorzystywać do podziałów społecznych (gdzie indziej mówił o tym: pojednana różnorodność). Stąd deklaracja, że chce być prezydentem różnych Polaków.

Włączanie, a nie wykluczanie ludzi

Mówiąc o nieustającym sporze partyjnym w Polsce, stwierdził: – Partie nie tylko zabierają nam media, sądy, spółki Skarbu Państwa, ale i nasze życie, także rodzinne, naszą Polskę. To można zmienić, montując prezydenta spoza partii.

Zaznaczył, że najważniejsze punkty jego programu, które jak najszybciej wymagają wspólnej pracy, to: bezpieczeństwo narodowe, także cybernetyczne (i ściśle związana z nim nasza polityka wobec świata zewnętrznego), wyzwania klimatyczne, solidarność społeczna oraz samorządność i działalność obywatelska.

Przed spotkaniem z mieszkańcami Szymon Hołownia rozmawiał m.in. z prezydentem Stargardu i starostą stargardzkim. Był pod wrażeniem naszych rozwiązań w dziedzinie polityki społecznej.

– Solidarność społeczna, to co robicie tutaj: włączanie, a nie wykluczanie ludzi, którzy mają problemy – wiecie, dlaczego to jest ważne? Bo ja chciałbym takiego państwa, w którym ty, jak się przewrócisz, to ja cię podniosę. I będziesz miał tego pewność – mówił do zebranych w DKK.

Żeby ten system, który jest, się odwiesił

W dalszej części kandydat na prezydenta stwierdził: – PiS mówił, żeby nie kraść.  A ja mówię: wystarczy nie kłamać.

Jego zdaniem, trzeba zrobić wszystko, żeby partie, kościół, władza, Polska wróciły na swoje miejsce.

– Chcę, żeby ten system, który jest, się odwiesił. Możecie mi pomóc – powiedział gość, dodając, że chodzi także o pomoc finansową, choćby to były drobne wpłaty. – Proszę was o podpis na liście poparcia, 10 zł i o głos w wyborach.

Szymon Hołownia odpowiadał też na pytania z sali. M.in.:

Czy wojska amerykańskie powinny być w Polsce? – Oczywiście, cieszymy się z ich obecności w ramach NATO, ale Polska powinna odzyskać potencjał do wielostronności sojuszy.

Widzieć człowieka, a nie ideologię

Jak, w razie wygranej, jego żona widzi rolę pierwszej damy [Urszula Brzezińska-Hołownia jest żołnierzem zawodowym, pilotem myśliwca MiG-29]? – To dla niej trudny czas. Ona bardzo kocha swoją pracę. Moja decyzja utrudnia jej to, a gdy wygram – utrudni jeszcze bardziej. Jako pierwsza dama będzie wspierać kobiety.

– Co pan sądzi o mniejszościach narodowych i strefach wolnych od LGBT? – Jeśli wygram, zamierzam spotykać się w Belwederze – symbolu polskiej niepodległości – z osobami wykluczonymi. Także z LGBT. Chcę pokazać, że – nawet jak im źle w swojej gminie – Polska to ich dom. Widzę człowieka, a nie ideologię.

Wystąpienie kandydata na prezydenta tłumaczone było na język migowy.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułKonsultacje w sprawie placów zabaw
Następny artykułSłodkie pożegnanie Książnicy Stargardzkiej. Rusza przeprowadzka


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj