Majka Cierocka (1947-2020). Pozostawić po sobie ślad

0

Po długiej i ciężkiej chorobie dzisiaj nad ranem zmarła Maria ‘Majka’ Cierocka. Była niepowtarzalną postacią. Jej osobowość, sposób bycia i noszenia się – to wszystko wyróżniało ją spośród naszej społeczności. Znacząco współtworzyła stargardzką kulturę.

Nieraz ostra w poglądach, często bezkompromisowa, szła przez życie w kolorowych strojach i nieodłącznych – ukochanych przez nią – kapeluszach, oddając się swojej największej pasji – teatrowi. I zarażając nią innych, głównie młodzież, z którą miała bardzo dobry kontakt.

Przez wszystkie lata swej aktywności, wspólnie z młodymi ludźmi, tworzyła lub współtworzyła spektakle, koncerty i inne wydarzenia. Do dziś wspominane są jej misteria męki Pańskiej.

Z niektórych wychowanków była bardzo dumna, gdy po latach zostawali zawodowymi aktorami. Ci z kolei traktowali swoją nauczycielkę z wielką estymą.

I to oni właśnie w listopadzie ub.r. zorganizowali wspaniały koncert poświęcony Majce Cierockiej. To było wyjątkowe spotkanie na scenie uczniów, którzy przyjechali z różnych stron Polski i Europy, aby wystąpić przed swoją panią profesor i pokłonić się jej.

– Wy mnie wszyscy odmładzacie – mówiła tego wieczora.

Prezydent Rafał Zając tak ją wspomina: – Bardzo wzbogacała kulturę naszego miasta. Majka Cierocka w niezwykły sposób zjednywała sobie młodzież, dla której była nie tylko opiekunką artystyczną i nauczycielką, ale przede wszystkim przyjaciółką. Odejście Majki Cierockiej to duża strata dla Stargardu. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku rozmawialiśmy o kolejnych projektach, które chciała zrealizować dla mieszkańców. Mimo choroby wyraźnie rozpromieniała się i dostawała energii na myśl o następnych spektaklach. Dziś możemy żałować, że nie będziemy mogli ich zobaczyć. Pamiętamy jednak chociażby niezwykłe plenerowe misteria męki Pańskiej. Zawsze były to unikatowe wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym. Zapamiętajmy także tę piękną niepokorność, zapał i wszystkie wrażenia, które Majka Cierocka zapewniała nam swoją ciężką pracą.

Urodziła się w Stargardzie 24.10.1947 r. Występowała na deskach teatrów muzycznych w Szczecinie i Gdyni. W latach 1984 – 2011 pracowała jako instruktorka teatralna w Młodzieżowym Domu Kultury w Stargardzie. Była inicjatorką niezliczonych przedsięwzięć kulturalnych w naszym mieście. Tworzyła scenariusze i reżyserowała spektakle teatralne. Była pomysłodawczynią warsztatów aktorskich dla dzieci i młodzieży. Stworzyła niezapomniany cykliczny spektakl plenerowy Misterium Męki Pańskiej i Stargardzką Jesień Teatralną. Projekty jej autorstwa zawsze wzbudzały duże zainteresowanie. Cechowały się odwagą i – często również – bezkompromisowością.

Majka Cierocka już w 2007 r. została wyróżniona przez prezydenta Stargardu nagrodą dla twórców kultury. W 2019 r. za całokształt pracy artystycznej otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. W tym samym roku ponownie dostała nagrodę prezydenta Stargardu – tym razem za długoletnie zaangażowanie w kreowanie kultury w naszym mieście.

W jednym z wywiadów powiedziała: – Nasze życie jest spełnione wtedy, jeżeli człowiek pozostawi po sobie jakiś ślad. Ja uważam, że taki pozostawiłam.

bk – źródła: UM w Stargardzie, www.facebook.com/mdkstargard

fot. Bożena Kuszela/archiwum

Poprzedni artykułKolejny Klub Senior+ w mieście
Następny artykułMPK. Przesiadki z pomocnymi informacjami


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj