Koronawirus. Od 16 marca szkoły, przedszkola, żłobki – zamknięte

0

Decyzję taką podjął premier po dzisiejszym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Placówki te mają być nieczynne przez 2 tygodnie.

Zgodnie z zaleceniami RZZK zamknięte będą wszystkie szkoły, przedszkola, żłobki i inne placówki oświatowe – publiczne i niepubliczne – w całej Polsce. W Stargardzie 12 i 13 marca  (czwartek i piątek) w publicznych placówkach sprawowana będzie opieka nad dziećmi, których rodzice nie są w stanie jej zapewnić. Nie będzie lekcji.

Od 16.03. (poniedziałek) wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki będą już całkowicie zamknięte. Nie odbędą się również zajęcia prowadzone przez kluby sportowe, szkoły językowe i organizacje w siedzibach tych placówek. Zawieszone zostają zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury i Stargardzkim Centrum Kultury. Zamknięte będą też muzeum i dwie pływalnie. Miasto apeluje do wszystkich innych podmiotów o zaniechanie prowadzenia wszelkich form zajęć.

Zgodnie ze wskazaniami rządu i służb sanitarnych przynajmniej do 27 marca (piątek) nie będą odbywać się masowe zgromadzenia, których organizatorem lub współorganizatorem jest miasto.

WAŻNE: Rodzice i opiekunowie dzieci do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego, specjalnego zasiłku opiekuńczego. W tym czasie nie będą musieli chodzić do pracy. To 14 dni przysługujące łącznie obojgu rodzicom, niezależnie od liczby dzieci. Zasiłek nie będzie wliczony w ustawowy limit opieki. Mogą z niego skorzystać także rodzice, którzy już wyczerpali zasiłek opiekuńczy na ten rok.

Osoby, które zdecydują się na taką formę opieki nad dziećmi, otrzymają 80% wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek jest wypłacany na takich samych zasadach, jak zasiłki z ubezpieczenia chorobowego. Aby z niego skorzystać, należy złożyć oświadczenie u pracodawcy – druk ZUS Z-15 A. Nie trzeba dołączać zwolnienia lekarskiego. Wzór oświadczenia tu: https://www.stargard.pl/aktualnosci/szkoly,-przedszkola-i-zlobki-zamkniete

WAŻNE: W celu przeciwdziałania koronawirusowi pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie, przez czas oznaczony, pracy określonej w umowie o pracę, poza miejscem jej stałego wykonywania (praca zdalna)na podstawie Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Rozdział 2, Art. 3).

W dniach 12-25 marca zawieszone będą zajęcia na uczelniach wyższych. To nie oznacza zamknięcia uczelni. Powinna normalnie działać administracja uczelni. Władze są zobowiązane, żeby zapewnić studentom zajęcia online.

Od 12 marca w całej Polsce zawieszone też zostanie funkcjonowanie instytucji kultury – m.in. kin, teatrów, muzeów, uczelni wyższych i placówek szkolnictwa artystycznego.

Na 11 marca godz. 15.15 w Polsce stwierdzonych jest 27 przypadków osób zarażonych koronawirusem.

(r): – źródło: Kancelaria Premiera RP, UM w Stargardzie

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułKolejne punkty kontroli sanitarnej na granicy w Zachodniopomorskiem
Następny artykułKoronawirus. SCK informuje


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj